
Státní zástupce Ondřej Trčka v odvolání navrhl, aby soud zpřísnil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi a někdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové tresty, které dostali za zmanipulování sportovních dotací resortu školství. Peltovi uložil prvoinstanční trestní senát vězení na 5,5 roku, Kratochvílovou potrestal šesti lety. Podle žalobce jsou tresty na samé spodní hranici a žádá, aby je odvolací senát zvýšil na šest a šest a půl roku.
Trčka upozornil na to, že po minulém rozhodnutí odvolacího senátu nemůže pro Peltu a Kratochvílovou žádat vyšší trest, než jim uložil pražský městský soud v roce 2023. Žádá tedy alespoň o tento. „I kdyby jejich jednání bylo popsáno jen tak, jak bylo v posledním verdiktu, stále se jedná o mimořádně závažnou trestnou činnost,“ prohlásil státní zástupce. Dodal, že trestní sazba je pět až dvanáct let vězení.
„Už jsem tady potřetí. Tak doufám, že budu potřetí úspěšný,“ řekl při příchodu na jednání Pelta. Podle jeho advokáta Bronislava Šeráka se bývalý fotbalový šéf cítí stále nevinen. Stejně jako právní zástupce Kratochvílové Petr Toman uvedl, že městský soud svým minulým odsuzujícím rozsudkem nerespektoval rozhodnutí odvolacího senátu. Prvoinstanční soud podle Tomana neprovedl požadované dokazování. Žádá proto, aby odvolací soud jeho klientku osvobodil nebo případ vrátil a přidělil jinému soudci.
Nepravomocný verdikt, který je ve věci už třetím v pořadí, tvrdí, že tehdejší milenci Pelta s Kratochvílovou ovlivnili v roce 2017 přidělení peněz ministerstva školství osmnácti konkrétním žadatelům programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů. Pelta údajně Kratochvílové předložil seznam žádostí, které preferoval. Kromě trestů vězení uložil soud dvojici i vysoké peněžité tresty a zákazy činnosti.
Pražský městský soud vyšel z policejních odposlechů z bytu, kde se dvojice scházela, dále z výpovědí svědků i z listinných důkazů. Dvojici uznal vinnou z pokusu o tři trestné činy – zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta Kratochvílovou podle verdiktu k těmto skutkům navedl.
Obžaloba původně mířila nejen na Peltu s Kratochvílovou, ale kvůli údajnému rozsáhlejšímu zmanipulování dotací také na předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, šéfa ministerského odboru Zdeňka Břízu, ČUS a Fotbalovou asociaci ČR. V této části případu soudy všechny obžalované včetně Pelty s Kratochvílovou osvobodily s tím, že popsané skutky se sice staly, nejsou ale trestnými činy. Bývalý nejvyšší státní zástupce Igor Stříž s tímto závěrem nesouhlasil a v neprospěch všech obžalovaných se dovolal k Nejvyššímu soudu.