
Komerční prezentace Aktual.: 23.05.2025 12:54
Pezinok (Slovensko) – Žalobce na Slovensku navrhl soudu, aby guvernérovi slovenské centrální banky (NBS) Peteru Kažimírovi obžalovanému z podplácení uložil trest vězení a také minimálně pětiletý zákaz působit ve veřejných institucích a úřadech. Prokurátor to dnes řekl ve své nové závěrečné řeči. Obhajoba opětovně navrhla stíhání zastavit z důvodu promlčení, podle ní rovněž nelze případ posoudit podle jiného ustanovení trestního zákoníku, jak to zvažuje soud. Soudce Specializovaného trestního soudu pak oznámil, že rozhodnutí vynese 29. května. Kažimír vinu dlouhodobě odmítá.
Prokuratura tvrdí, že Kažimír před více než sedmi lety jako ministr financí za stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) současného již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica předal úplatek 48.000 eur (1,2 milionu korun) tehdejšímu šéfovi finanční správy Františkovi Imreczemu za to, aby zajistil urychlené a přednostní vyplacení nadměrných daňových odpočtů vybraným firmám. Slovenská média dříve uvedla, že šlo o společnosti podnikatele, od jehož firmy pak Kažimír koupil patrně za nižší než tržní cenu vilu v lukrativní části Bratislavy.
Žalobce žádá trest pro Kažimíra odnětí svobody ve střední části příslušné sazby, která činí jeden rok až pět let vězení. Prokurátor rovněž podpořil soudce, který už dříve řekl, že by případ mohl na rozdíl od původního návrhu obžaloby posoudit podle jiného ustanovení trestního zákoníku. To by patrně znamenalo, že stíhání Kažimíra by po loňských změnách ve slovenském trestním právu nebylo promlčeno.
Naopak Kažimírův obhájce Ondrej Mularčík v závěrečné řeči zopakoval, že stíhání jeho klienta je promlčeno a že je třeba ho zastavit. Odmítl rovněž možnost použití soudem zvažovaného jiného ustanovení trestního zákoníku na kauzu svého klienta. Kažimír se z účasti na dnešním hlavním líčení omluvil.
Z dostupných informací vyplývá, že klíčovým svědkem proti Kažimírovi u soudu byl Imrecze, kterého Mularčík ve své závěrečné řeči obvinil z lhaní. Mularčík tvrdil, že Imrecze se v kauze také mstil Kažimírovi za to, že se sám nestal ministrem financí. Tvrdil rovněž, že stíhání Kažimíra bylo součástí politického boje.
Část soudního procesu, včetně výpovědi Imreczeho, dříve probíhala při vyloučení veřejnosti a zástupců médií, a to kvůli bankovnímu a daňovému tajemství.
Opětovné přednesení závěrečných řečí následovalo poté, co soudce v dubnu upozornil, že případ možná posoudí podle jiného ustanovení trestního zákoníku, než původně navrhoval žalobce. Obžaloba v případu byla podána předloni, tedy ještě před loňskými změnami v trestním právu, kterými nynější vládní koalice prosadila například zkrácení promlčecích dob trestných činů, snížení trestních sazeb, jakož i zrušení elitního útvaru prokuratury.
Kažimír, někdejší dlouholetý místopředseda Směru-SD, byl ministrem financí v letech 2012 až 2019. Následně se stal guvernérem NBS. Z titulu této funkce je Kažimír také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky. Slovensko je součástí eurozóny od roku 2009.
Uvedená novela trestního zákoníku už pomohla například místopředsedovi slovenské sněmovny Peteru Žigovi, jehož stíhání pro podezření z podplácení zastavil žalobce právě pro promlčení. Žiga je nyní členem vedení vládní strany Hlas-sociální demokracie, v minulosti působil ve Směru-SD.
Schválené snížení trestních sazeb se zase vztahovalo například na případ slovenského exprezidenta Andreje Kisky, kterého odvolací soud loni pravomocně uznal vinným z daňového podvodu a vyměřil mu podmíněný trest. Kiska tvrdil, že za jeho stíháním stojí Fico, jehož Kiska v roce 2014 porazil v přímé prezidentské volbě a vůči kterému se jako prezident vymezoval.