Státní zástupce u Krajského soudu v Ústí nad Labem navrhl bývalému dobrovolnému strážci národního parku nejméně dvanáct let vězení za založení požáru v Českém Švýcarsku a dalších menších požárů na Děčínsku. Obhájce navrhl uznat Jiřího Lobotku vinným pouze ze založení menších požárů v roce 2023 a uložit mu za to podmíněný trest v polovině sazby, která je šest měsíců až tři roky.

Obžalovaný Jiří Lobotka se nejprve doznal k založení všech požárů, později odvolal své přiznání ve vztahu k největšímu požáru z července 2022. Muži hrozí až patnáct let vězení za obecné ohrožení a poškození cizí věci. Stát požaduje uhrazení škody 225 milionů korun. Žalobce vedle nepodmíněného trestu navrhl také ústavní léčení.

Státní zástupce Martin Krumpoch uvedl, že ohledně požáru z roku 2022, který vypukl v Malinovém dole nedaleko Hřenska, je důkazní situace sice složitější než v případě menších požárů z jara 2023, ale důkazy existují.

Motivací Lobotky pro jeho založení podle žalobce bylo to, že před lety musel ukončit působnost na pozici dobrovolného strážce parku a později neuspěl ve výběrovém řízení pořádaném správou národního parku. „Tyto okolnosti neztratily u obžalovaného na palčivosti,“ podotkl státní zástupce. Obhájce v závěrečné řeči poznamenal, že požár vypukl až sedm let poté.

Žalobce uváděl, že Lobotka byl fyzicky zdatný a přírodu Českého Švýcarska dobře znal. Následně nerozporoval zahájení trestního stíhání. Zjištěno bylo, že trasa z místa pobytu Lobotky v Rumburku do Malinového dolu je průchozí, řekl Krumpoch.

Obhájce Vít Pavko v závěrečné řeči kritizoval průběh vedení výslechu Lobotky ze strany policie v psychiatrické léčebně. V daném doznání podle něj Lobotka uváděl skutečnosti ohledně požáru, které neodpovídají realitě. Trasa z Rumburku k místu vzniku požáru tam a zpět měří osmdesát kilometrů, za normálních okolností ji trvá ujít sedmnáct hodin, uvedl obhájce.

V přiznání někdejší dobrovolný strážce uvedl, že si koupil v konkrétním obchodě čtyři lahve lihu a smirkový papír. Žádné platby kartou ani platba za lahve lihu a smirkový papír v dané prodejně nebyly prokázány. Lobotka navíc označil místo vzniku požáru jiné, než ve skutečnosti bylo.

Doznání Lobotky v psychiatrické léčebně a po následném převozu na policii je podle obhájce jediným důkazem v případu. V uvedené době byl navíc pod vlivem léků, zdůraznil Pavko a dodal, že žádný další důkaz, který by vedl k Lobotkovi, policisté nenašli. Lobotka své výpovědi měnil už během cesty z léčebny. „Policie se musela cítit pod extrémním tlakem a spokojila se s doznáním,“ sdělil obhájce.

Nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii

Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července 2022. Na boji s ním se podílelo asi šest tisíc hasičů z celé republiky, profesionálních i dobrovolných. Potýkali se s velkou fyzickou náročností práce, kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů a v neposlední řadě s únavou a vyčerpáním.

Pracovali v náročném terénu na zemi, hasili i ze vzduchu. Využili i speciální letadla ze zahraničí. Pomáhali také policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Několik obcí včetně Hřenska bylo evakuováno, v osadě Mezná úplně shořely tři domy a další plameny poničily.

Požár se podařilo zcela zlikvidovat až po dvaceti dnech. V parku spálil zhruba 1100 hektarů území, na německé straně v Saském Švýcarsku oheň zasáhl plochu asi 250 hektarů. Jde o nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka. Plameny způsobily škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je ještě vyšší.

Příčinou rychlého a zpočátku nezvladatelného šíření požáru byly pro oheň mimořádně příznivé klimatické podmínky, hlavně vysoká rychlost větru, velké sucho a také vysoká teplota vzduchu v prvních třech dnech požáru. Sucho panovalo na území parku nepřetržitě od května 2018 a v srpnu 2022 bylo v oblasti Českého Švýcarska nejintenzivnější za posledních šedesát let.

Podíl.