Od prezidentské debaty uplynul už více než týden, během kterého se Joe Biden snažil voličům dokázat, že na prezidentský úřad není příliš starý. Dvakrát vystoupil v rozhlase a poskytl velký televizní rozhovor, přesto se mu nepodařilo rozehnat obavy o svůj zdravotní a duševní stav. Naopak. Demokratičtí lídři na nedělní tajné schůzce řešili, jak prezidenta přesvědčit, aby z voleb odstoupil.

Bidenova podpora mezi nejdůležitějšími sněmovními demokraty se začíná rozpadat, píše list The New York Times. V neděli se na online schůzce setkalo šest reprezentantů, kteří mezi sebou diskutovali o tom, že by měl Biden z voleb odstoupit. Jednalo se o šéfy klíčových výborů v dolní komoře Kongresu, potvrdilo deníku několik zdrojů, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Demokraté se ale v podstatě shodli na tom, že je potřeba, aby za stranu do listopadových prezidentských voleb kandidoval někdo jiný než Biden. V opačném případě se obávají, že přijdou nejen o Bílý dům, ale také že republikáni získají v obou komorách Kongresu většinu.

Mezi těmi, kteří výslovně řekli, že by Biden měl ukončit kandidaturu, byli Jerrold Nadler z New Yorku, který za stranu vede výbor pro soudnictví, Adam Smith z Washingtonu, hlavní člen výboru pro ozbrojené služby, Mark Takano z Kalifornie z výboru pro záležitosti veteránů a Joseph Morelle z New Yorku působící ve výboru pro správu sněmovny.

Vysoce postavení demokraté se doteď až na několik výjimek vyhýbali kritice Bidena. Doufali, že se jednaosmdesátiletému prezidentovi podaří po jeho velmi špatném a zmateném vystoupení v debatě buď situaci rychle napravit a získat zpět důvěru voličů, nebo že odstoupí. Ani jedno se ale od předminulého čtvrtka, kdy se prezidentský duel mezi Bidenem a kandidátem za republikány Donaldem Trumpem konal, nestalo.

Když mi to řekne všemohoucí

Prezident nicméně v pondělí v dopise adresovaném demokratickým zákonodárcům uvedl, že kampaň neukončí a dál se bude ucházet o znovuzvolení. Zdůraznil také, že je načase skoncovat s vnitrostranickými debatami a semknout se.

Biden se v rozhovorech odmítá ke svému vystoupení v debatě blíže vyjadřovat, nechce podstoupit neurologické vyšetření ani test kognitivních schopností a tvrdí, že měl minulý čtvrtek špatný den a necítil se dobře. Jeho rodina, včetně manželky Jill a syna Huntera, ho také dál podporuje v tom, aby v kampani setrval.

Podle prezidentových slov by ho nyní k odstoupení donutila pouze vyšší moc. „Když mi to řekne bůh všemohoucí, tak to možná udělám,“ řekl v rozhovoru pro stanici ABC News.

Ani v televizním rozhovoru Biden nevystupoval nijak sebevědomě. Nepůsobil sice tak zmateně jako v televizní debatě, několikrát se ale do svých vět zamotal, nebo své prohlášení v půlce najednou přerušil.

Mnoho amerických médií věnovalo zvlášť velkou pozornost Bidenově zmatené odpovědi na otázku, jak by se cítil, kdyby prezidentskou přísahu po volbách skládal Trump. „Budu se cítit, že pokud jsem tomu dal vše a udělal tak dobrou práci, jak vím, že mohu udělat, a o to jde.“

Jak dojít k řečnickému pultu

Prezident se nyní ocitá pod obrovským tlakem médií, straníků i americké veřejnosti. Každý jeho krok i veřejné prohlášení je nyní detailně zkoumáno. Server Axios například upozornil na to, že Biden dostává přesné instrukce včetně fotek, jak bude vypadat pódium, kde má vystupovat, a kudy povede jeho cesta k řečnickému pultu.

Dokumenty opět vyvolaly vlnu pochybností ohledně prezidentova stavu, ačkoliv lidé pracující v Bílém domě zdůrazňují, že se jedná o běžnou praxi a že i z bezpečnostních důvodů musí být každý krok šéfa Bílého domu dopředu jasný. Viceprezidentka Kamala Harrisová podle svých slov dostává stejné podklady.

Pochybnosti u straníků ohledně jeho schopnosti vést zemi další čtyři roky ale jen přibývají ruku v ruce s tím, jak Biden podle nich odmítá nést zodpovědnost. Minulý týden, tedy ihned po debatě, se ho sice veřejně mnoho demokratů zastalo, v té době ale většina z nich nebyla ve Washingtonu, protože Kongres měl týdenní volno, mimo jiné kvůli oslavám amerického Dne nezávislosti.

„Naplno se to rozjede v pondělí, až se vrátí Kongres. Lidé se bojí o své vlastní volby, ale mají i strach o celou zemi a demokracii,“ potvrdil pro Axios nejmenovaný demokrat. Nedělní online schůzka tak může být pouhou předzvěstí toho, co Bidena tento týden čeká.

Musí se zodpovídat

„Každý, kdo se nejmenuje Biden, nebo koho prezident neplatí, chápe, jak špatná situace je,“ citoval server dalšího demokrata, který je s volenými zákonodárci v denním kontaktu.

Prezident už se nebude moci tvářit, že za ním jeho straníci stojí a alespoň některé z jejich obav bude muset naplno a veřejně vyvrátit, míní americká média. Senátor Chris Murphy se Bidena zatím zastává, v rozhovoru pro stanici CNN ale připustil, že voliči si kladou důležité otázky.

„Osobně mám Joea Bidena rád a nevím, jestli rozhovor v pátek večer pro ABC News dostatečně odpověděl na tyto otázky. Tento týden bude naprosto kritický. Myslím, že prezident musí udělat víc,“ dodal. Šéf Bílého domu se podle něj musí s voliči scházet osobně, ukázat jim, že má sílu a je schopný Trumpa porazit. Čas to dokázat se mu ale podle senátora krátí.

Vysoce postavení demokraté, kteří se v neděli shodli na tom, že by měl Biden odstoupit, chtějí prezidentovi dát prostor, aby impulz přišel přímo od něj, než ho k tomu výslovně vyzvou. Jejich netrpělivost ale roste, a pokud Biden kandidaturu sám nestáhne, dá se očekávat, že budou postupně přicházet další a další veřejné výzvy k jeho odchodu. 

Video: „Konečně jsem porazil Medicare.“ Biden předvedl před Trumpem myšlenkový kolaps (1. 7. 2024)

„Konečně jsem porazil Medicare.“ Biden předvedl před Trumpem myšlenkový kolaps. | Video: Reuters

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.