Povinnost oznamovat podezřelé nákupy zbraní, zjednodušení procesu pro pěstouny nebo partnerství stejnopohlavních párů jsou jen některé novinky, které začnou platit od roku 2025. Dojde také k řadě změn dalších zákonů, nařízení i vyhlášek. Web ČT24 připravil přehled těch nejzásadnějších.

Partnerství stejnopohlavních párů

Stejnopohlavní páry budou moct uzavírat takzvané partnerství. Změnu přinese novela občanského zákoníku. Nově bude partnerům vznikat společné jmění nebo budou mít nárok na vdovecký nebo vdovský důchod. Ani nadále ale nebudou moct adoptovat dítě. Osvojení bude možné jen tehdy, pokud by rodičem byl jeden z partnerů.

Novelu provázely rozsáhlé debaty. Autoři původně prosazovali zrovnoprávnění všech osob, a tedy právo stejnopohlavních párů vstupovat do manželství. To ale sněmovnou neprošlo. Poslanci se proto dohodli na kompromisu.

Podle iniciativy Jsme fér je novela nedostatečná. „Stejnopohlavní páry a rodiny zůstávají nadále ve specifické kategorii mimo institut manželství. To znamená, že jim stále chybí plná právní ochrana a rovnost, kterou manželství zajišťuje,“ uvedl pro ČT mluvčí iniciativy Filip Milde.

Redefinice znásilnění

Od nového roku se také zpřísní definice znásilnění, která bude zastávat princip „ne znamená ne“. Nově se tedy znásilnění bude definovat jako nesouhlasný pohlavní styk, který nemusí být vynucený silou. Nesouhlas lze jakkoli srozumitelně projevit, může jít například o pláč, fyzický odpor, gesto nebo slova.

I nadále platí, že za znásilnění se bude považovat také zneužití bezbrannosti. Rozšiřuje se ale o zásadní novou podmínku. „Výslovně se nově jako důvod bezbrannosti uvádí i silný ochromující stres, který vyjadřuje stavy, kdy oběť takzvaně zamrzne a není schopna se jakkoli bránit,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Markéta Poslušná. Změny trestního zákoníku se projeví i u sexuálních trestných činů páchaných na dětech nebo v přístupu k obětem.

Povinnost oznámit podezřelý nákup zbraní

Od 4. ledna budou muset prodejci hlásit podezřelé nákupy zbraní. Povinnost se má podle ministerstva vnitra týkat případů, kdy se zákazník pokusí zakoupit zbraň, na kterou nemá oprávnění, nebo když bude vykazovat abnormální zmatenost, apatii či výrazné známky tíživého stresu.

Policie bude také nově moct zajistit zbraně, pokud se dozví, že jejich držitel představuje vážné nebezpečí. Zákonodárci změnami reagovali na útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy loni v prosinci. Kompletně nový zbraňový zákon začne platit od roku 2026.

Změny pro pěstouny

Nový rok přinese změny také pro pěstouny. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí totiž zjednoduší proces posuzování nových zájemců o pěstounství. „Přípravy se individualizují a zrychlí a také posudek psychologa bude vyžadován pouze v případě pochybnosti o vhodnosti ze strany sociálního pracovníka,“ nastínil pro ČT ředitel Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd.

Organizace pomáhající pěstounům dostanou navíc vyšší státní příspěvky. Stát chce změnami přispět k navýšení počtu pěstounů. 

Nově se zruší kojenecké ústavy pro děti do tří let. Od roku 2027 se bude obdobný krok týkat čtyřletých dětí a 1. ledna 2028 se zruší pro děti do sedmi let.

Část soudních kauz bude bez přísedících

Od ledna se omezí laičtí přísedící v soudních senátech. Nově nebudou rozhodovat v pracovněprávních sporech a o trestních případech u okresních soudů. I nadále budou zaujímat místo v senátech u krajských soudů při rozhodování o zvlášť závažných zločinech.

Omezení přísedících je prvním předpisem, který vetoval prezident Petr Pavel. Navrhoval, aby se systém takzvaných soudců z lidu zlepšil. „Rovněž se domnívám, že přijetí tak důležité změny v soudnictví jako jednom z pilířů demokracie měla předcházet podrobná politická debata tak, aby předloha měla větší oporu i v hlasech opozice,“ prohlásil dříve Pavel. Poslanecká sněmovna jeho veto přehlasovala na konci října.

Úprava příjmů vězňů

Změny nastanou také pro vězně, konkrétně se upraví například nakládání s jejich příjmy. „Všechny se nyní budou rozúčtovávat podle jednotných pravidel. Dosud se nakládalo jinak s příjmy ze zaměstnání, tedy s odměnami za práci odsouzených, a jinak s příjmy, jako jsou například starobní nebo invalidní důchody, a podobnými,“ vysvětlil pro ČT generální ředitel vězeňské služby Simon Michailidis. 

Z příjmů z věznice i mimo ni tak zůstane odsouzeným 28 procent pro vlastní potřebu. Zbylých 72 procent se použije na splacení dluhů.

Kromě toho se změna promítne do výše nákladů, které bude muset za pobyt ve vězení odsouzený uhradit. Vězňům se také stanoví sociální kapesné, aby měli aspoň minimální částku na nutné potřeby, například hygienické. Každému se bude navíc vytvářet rezerva, kterou dostane při propuštění na svobodu.

Omezí se prodej kratomu, přibydou placené dálniční úseky

Od Nového roku dojde i k mnoha dalším změnám. Například se zásadně omezí prodej látek typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem THC. Novela zákona o návykových látkách má za cíl především ochranu dětí.

Zjednoduší se také organizování veřejných sbírek. Jejich provozovatelé například nebudou muset předkládat potvrzení, že nemají daňový nedoplatek nebo nedoplatek na zdravotním a sociálním pojištění.

Ministerstvo dopravy také zpoplatní další úseky dálnic a silnic první třídy. Půjde například o některé úseky na D1, D3, D4 nebo D55. Od roku 2025 nově přibydou do kalendářů dva významné dny – 1. květen jako Den vstupu Česka do Evropské unie, na 12. října připadne Den samizdatu.

Podíl.
Exit mobile version