Nižší cena, udržitelnost a obtížně sehnatelné tituly. To jsou podle oslovených internetových antikvariátů hlavní důvody rostoucí poptávky po knihách z druhé ruky. Například Knihobot letos plánuje prodat o milion knih víc než loni, o polovinu vyšší počet objednávek očekávají také Reknihy.

Rostoucí zájem o použité knihy potvrzuje Knihobot, jeden z největších on-line antikvariátů v Česku a na Slovensku. „Před třemi lety jsme prodali na obou trzích téměř půl milionu knih, minulý rok to pak byly skoro dva miliony,“ sdělila brand manažerka antikvariátu Barbora Votavová s tím, že letos jich chtějí prodat až tři miliony.

Stejně jako Knihobot funguje od roku 2019 také antikvariát Reknihy. I ten potvrzuje růst. Předloni měl podle vedoucí marketingu Veroniky Kučerové 51 tisíc objednávek, loni už přes osmdesát tisíc. Letos očekává oproti loňsku zvýšení celkového počtu objednávek o polovinu.

Internetové tržiště Trh knih eviduje růst už od roku 2013. „Hodně jsme rostli během covidu, protože lidé měli více času. Nyní je růst stabilní a konkurenci se asi daří lépe. Letos vyrosteme spíše o jednotky procent,“ předpokládá provozovatel obchodu Petr Sobotka.

Nižší cena a udržitelnost

Pro zákazníky je podle oslovených prodejců zásadní, že za publikace v dobrém stavu zaplatí méně než za nové. „Dnes už se většina pohybuje nad tři sta korun, takže se nejedná úplně o levné zboží. Za stejné peníze si u nás mohou zákazníci nakoupit více knih, což oceňují,“ vysvětlila Kučerová z Reknih.

„Jsou často k nerozeznání od těch z knihkupectví, takže zákazník získá stejně kvalitní věc, ale zaplatí méně,“ potvrzuje také Votavová za Knihobot.

Za popularitou knih z druhé ruky stojí také zájem o udržitelnost. „Lidé, které zajímá například trend nakupování potravin bez obalu, mají vztah k přírodě a třeba recyklují, tak spíše upřednostní i knihy z druhé ruky,“ podotkl za Trh knih Sobotka.

Roli hraje podle on-line antikvariátů také to, že lidé seženou i tituly, které již nejsou běžně k dostání nebo jsou sběratelskými kousky. „Zákazníci hledají něco, co už na pultech není dostupné, a tohle je jediná cesta, jak se k takovému titulu dostat,“ poznamenala Kučerová z Reknih.

„V každém žánru je něco nesehnatelné a pak stoupá cena. Foglarové se třeba šplhají až do tisíců. Knihy spisovatele Jiřího Kulhánka se pohybují mezi patnácti až dvaceti tisíci,“ doplnil Sobotka.

Podle průzkumu britské společnosti Persistence z února minulého roku roste zájem o nákup knih on-line z druhé ruky i napříč Evropou. V roce 2033 by měl tento trh dosáhnout hodnoty 9,76 miliardy dolarů (bezmála 230 miliard korun). V Česku trend potvrzuje i Jan Vetyška, předseda Asociace pro elektronickou komerci. „On-line bazary, second handy nebo aktuálně e-antikvariáty vnímám jako nedílnou úspěšnou součást e-commerce. Velký potenciál vnímáme nejen v knihách, ale taky například oblečení,“ popsal.

Podíl.