V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.

Alternativ ke klasickém kouření je spousta. Mezi jednu z těch nejrozšířenějších patří takzvaný zahřívaný tabák. Jeho použití je snadné: náplň se zasune do přístroje, baterie ohřeje malý kovový plíšek, jehož zahřátí pak uvolňuje z tabáku nikotin. Podle některých studií je to zdravější než klasické kouření, protože nižší teplota snižuje množství vdechovaných škodlivin.

Jenže podle českých lékařů je s používáním zahřívaného tabáku spojené jiné riziko: hrozí malým dětem a může za něj výše popsaný drobný, ale nebezpečný plíšek, který zahřívá tabák. Lékaři z Pediatrické kliniky 2. LF Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol upozornili na to, že tyto kovové součástky se nečekaně často z přístrojů uvolňují, a mohou se tak stát v domácnostech, kde se pohybují děti, rizikovým předmětem.

Mohlo by se zdát, že jde o zanedbatelný problém, ale jen tato klinika musela během loňského roku hospitalizovat deset dětí ve věku od osmi do patnácti měsíců, které pozřely ostrý kovový plíšek pocházející z těchto produktů. Další nemocnice oslovené Českou televizí zatím ale tento problém nezaznamenaly.

„U tří malých pacientů jsme museli provést urgentní endoskopický zákrok, ve zbylých případech byly děti sledovány při hospitalizaci až do samovolného odchodu cizího tělesa. Kovový plíšek má ostré hrany a může poškodit trávicí trakt, v krajním případě by mohlo dojít i k perforaci,“ upozornila lékařka Kristýna Zárubová z oddělení dětské gastroenterologie Pediatrické kliniky 2. LF Univerzity Karlovy a FN Motol.

Díky rychlé lékařské intervenci se ve všech případech podařilo předejít nutnosti chirurgického výkonu.

Několikanásobné riziko

Tenké kovové plíšky, které se při neopatrné manipulaci mohou uvolnit, jsou natolik drobné, že si jich člověk často nevšimne. Malé děti, které se batolí po bytě a lezou po podlaze, je ale zaregistrovat mohou – a projeví o ně zájem.

Děti instinktivně poznávají okolní svět tím, že si předměty, na něž narazí, dávají do úst. Kvůli tabákové náplni v přístroji mohou mít plíšky pro děti zajímavý zápach i chuť, takže je mohou chtít prozkoumávat detailně – a pak může dojít k polknutí plíšku.

Následně vzniká vážné riziko vnitřního poranění, hospitalizace, endoskopického zákroku, anebo přímo chirurgického zákroku. Hrozba přitom nespočívá pouze v mechanickém poškození trávicího traktu. „Tabáková náplň těchto produktů obsahuje nikotin, a tedy i potenciální nebezpečí intoxikace. I malé množství může být pro dítě toxické,“ doplňuje vedoucí kojeneckého oddělení Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol Barbora Obermannová.

Lékaři proto apelují na rodiče a další dospělé, aby produkty pro užívání zahřívaného tabáku uchovávali vždy mimo dosah dětí – stejně jako léky, čisticí prostředky nebo jiné potenciálně nebezpečné látky. Zdravotníci připomínají, že zvědavost kojenců a batolat v kombinaci s drobnými předměty může mít velmi vážné následky.

Podíl.
Exit mobile version