Vláda stále nedostala od ministerstva zahraničí zprávu k revizi česko-čínských vztahů, která má ukázat, jak po éře zemanovského poklonkování posílit pozici Prahy. Přestože ministr zahraničí Jan Lipavský sliboval, že zásadní dokument a jednu z programových priorit vlády představí loni na podzim, dosud tak neučinil. Za pomalé tempo a nejasnosti kolem příprav ho kritizuje opozice i koaliční kolegové.

„Určitě to budu urgovat,“ říká šéf sněmovního zahraničního výboru Richard Brabec (ANO). „Nemám vysvětlení. Čekám, kdy nám vláda materiál předloží,“ přidává se Pavel Fischer (za TOP 09), předseda sesterského výboru v Senátu.

Oba zákonodárci – jeden opoziční, druhý koaliční – tak hodnotí situaci, do které se dostala příprava narovnání vychýlených vztahů mezi Českem a Čínou. Byť jde o důležitý bod programu současné vlády Petra Fialy (ODS) a do parlamentních voleb zbývá osm měsíců, materiál odhalující základní principy revize vztahů obou zemí dosud neexistuje. 

„Očekával jsem, že vláda předloží dokument, k němuž se vyjádří odborná komunita i bezpečnostní instituce státu a který projde rozpravou v parlamentu. Dosud jsme žádný materiál nedostali,“ popisuje senátor Fischer, jenž dlouhodobě ministerstvo zahraničí kvůli údajně liknavému přístupu kritizuje.

Čekalo se i na Trumpa

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestraník), jehož úředníci materiál už několik let připravují, slíbil, že dokument k revizi vztahů s Čínou přijde vládě loni na podzim. To se ale nestihlo. „Zpráva o revizi je ve finální fázi přípravy,“ přibližuje nyní mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová.

„Zohledňujeme ještě nástup nové americké administrativy, protože vztahy USA a Číny budou určující i pro Evropu, tudíž je nemůžeme ignorovat. Do vlády tedy zpráva o revizi nakonec půjde na jaře,“ vysvětluje Wernerová, proč ministerstvo zahraničí nedodrželo slíbený termín.

Mluvčí zároveň tvrdí, že narovnání diplomatické linky Praha-Peking probíhá už od nástupu současného kabinetu Petra Fialy před třemi lety. „Hlavním cílem revize vztahů je posunout se od přístupu předchozích vlád a prezidenta k sebevědomé politice hájící zájmy Česka a to už se stalo,“ tvrdí.

„Očekával jsem, že vláda předloží dokument, k němuž se vyjádří odborná komunita i bezpečnostní instituce státu a který projde rozpravou v parlamentu. Dosud jsme žádný materiál nedostali. Jednal jsem s těmi, kdo v Číně sloužili jako velvyslanci. Ani na ně se nikdo neobrátil, což je v mých očích nepochopitelné,“ reaguje nicméně Pavel Fischer.

„Hledáme cestu zpátky“

Jak už Aktuálně.cz dříve uvedlo, podle sinologa a šéfa projektu Sinopsis Martina Hály je pro jednání s Čínou potřeba pečlivé a systematické přípravy, počínaje výchovou odborníků s širším rozhledem, než měly v letech 2013 až 2021 týmy tehdejšího prezidenta Zemana a dřívější vlády Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky.

Právě éra Miloše Zemana na Hradě je spojena s velmi nekritickým přístupem Česka k čínské politice. Po etapě, kdy Praha dbala na dodržování lidských práv a udržovala odkaz Václava Havla, blízkého přítele dalajlámy a kritika pekingského režimu, přišly roky poblouznění čínským byznysovým vlivem. Většina slibovaných a propagovaných investic však vůbec nedorazila nebo měla jen malý význam.

Miloš Zeman českou politiku vůči Číně obrátil, Peking získal velký vliv. | Foto: Reuters

Zlomem byl rok 2016, kdy čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl na několikadenní návštěvu Česka. Praha byla plná čínských vlajek a nadšených Číňanů blokujících jakékoliv viditelné protesty nesouhlasící se Zemanovými námluvami s Pekingem. Podepisovalo se mnoho smluv a memorand.

Až komického rozměru dosahovalo dvouleté snažení Prahy o to, aby do své zoologické zahrady získala pandu velkou. Přitom právě půjčování těchto medvědů je jednou ze součástí čínské diplomacie. Od roku 2016 se v Česku vedly debaty o tom, že za vylepšení vztahů Peking pražskou zoo „odmění“ pandami, na konci roku 2018 ale z plánů sešlo. 

„Spolupráce mezi Českem a Čínou se vychýlila do jednoho extrému a teď hledá cestu zpátky. Nastavit výhodnou spolupráci s Pekingem není snadné. Podstatou diplomacie Komunistické strany Číny je usilovat o jednostranné výhody, jen chabě zastírané frázemi o ‚win-win‘ a podobně. Česko musí především najít realistickou, dlouhodobě udržitelnou pozici,“ popisuje sinolog Martin Hála.

Video: Sinoložka varuje: Čína má jednu obrovskou výhodu. Západ se jí v tom nemůže rovnat (1. 8. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Olga Lomová

Spotlight Aktuálně.cz – Olga Lomová | Video: Tým Spotlight

Podíl.