Vymění „saigonští“ skútr za metro? Lítačka na měsíc zdarma má Vietnamce zlákat, aby přesedli ze sedla na sedačku metra. Jeho první linku slavnostně otevřeli v Ho Či Minově Městě.

Tři hodiny čekali obyvatelé Ho Či Minova Města na to, až se po nekonečných dvanácti letech otevře první místní linka metra.

Od sedmi ráno stepovali ve frontách před vstupy na zastávce Ben Thanh v centru města, kde se v deset dopoledne za přítomnosti státních úředníků a zástupců japonské diplomacie konal slavnostní ceremoniál. Japonsko stavbu finančně podpořilo, dodalo také technologie, vybavení a know-how.

Jak vypadá metro ve Vietnamu?

První linka má na délku 19,7 kilometru. Z celkem 14 zastávek je 11 nadzemních. První tři v samém centru District 1 se ale vyhloubily pod zem.

Linka vede na severovýchod a končí u autobusového nádraží Suoi Tien v periferní čtvrti Su Duc City. V provozu má být od pěti ráno do deseti večer a jezdí v intervalu od osmi do dvanácti minut. První den ale tři vagony jezdily s výrazným zpožděním.

Výstavba vyšla na 1,72 miliardy dolarů, tedy asi 39 miliard korun.

Město má v plánu zprovoznit postupně minimálně šest linek o délce přes 100 kilometrů a vybudovat hustou kolejovou síť MHD v centru i okolí. Přesný počet stanic ani není ještě stanovený.

Dlouhé fronty se ale tvořily celou neděli. Lidé se chtěli ze zvědavosti jen projet, na zastávkách obvykle ani nevystupovali a vrátili se z konečné v přeplněných vagonech zase zpátky.

„Taky nás to zajímalo. Jezdíme jen tak bezcílně,“ říká mladý student Vỹ s přítelkyní ve fialové paruce, která si občas z únavy sedá na bobek kvůli mohutnému davu ve vagonu. Lidé jízdu natáčejí, streamují, fotí se.

Místní zatím nejsou zvyklí, že normální je nejdříve nechat ostatní vystoupit a pak se teprve tlačit dovnitř. První den v metru tak byl poměrně stresující zážitek.

I zaměstnanci metra byli první den vystrašení, aby vše probíhalo v pořádku, a pomocí megafonů vyvolávali, které fronty u turniketů se mohou konečně pohnout. Z davu vytahovali dopředu těhotné ženy a hlavně křičeli, když se lidé přiblížili k bezpečnostnímu pásu na zemi s výstupky pro nevidomé.

Ten je metr před branou nástupiště, jež je přitom v každé stanici bezpečně zatarasené skleněným zábradlím a brána se otevře až ve chvíli, kdy ve stanici metro zastaví. I tím tak trochu připomínají metro v Japonsku.

Co evropského turistu překvapí, je malý počet eskalátorů, a to zejména směrem z metra ven. Schodů je přitom opravdu hodně. Ve stanici Opera House jezdí metro v patrech pod sebou, a tak bylo vidět unavené starší lidi, na které byl výšlap moc náročný.

Na první linku metra se v Ho Či Minově Městě čekalo dvanáct let, původně se měla dokončit už před šesti lety. Snahou města je, aby obyvatelé přešli do MHD a ulevilo se auty a především skútry přeplněným ulicím.

„Skútr je ale pořád lepší, člověk si dojede, kam přesně chce a kdy chce,“ hodnotí mladý Vietnamec Vỹ. Podle něj budou metro využívat studenti, protože cena za jízdenky je nastavená více než příznivě.

Jedna jízda vyjde na 7 až 20 tisíc vietnamských dongů, což je necelých sedm až dvacet korun. Při bezkontaktní platbě budou částky ještě nižší. K dispozici budou i jednodenní, třídenní nebo měsíční permanentky.

První měsíc po zprovoznění metra ale turnikety v provozu nejsou, kdokoli se může projet zadarmo a kolikrát chce. Japonský velvyslanec Ito Naoki se nechal pro vietnamský deník VnExpress International slyšet, že věří, že metro by mohlo místní svým komfortem skutečně přesvědčit, aby přesedlali na městskou dopravu.

Autobusy, jejichž provoz v Ho Či Minově Městě funguje opravdu skvěle a je velmi levný – jízda vyjde na šest korun bez ohledu na počet zastávek -, jsou často poloprázdné. Místní zkrátka jezdí auty a hlavně na skútrech. Přesvědčit je, aby se jich vzdali, jednoduché nebude.

První den metra. Fronty všude, jízda na měsíc zdarma. Vzdají se Vietnamci skútrů? | Video: Aktuálně.cz

Podíl.
Exit mobile version