Začínají zápisy dětí do mateřských škol, které potrvají do 16. května. O přesném termínu však rozhodují ředitelé a zřizovatelé škol. Nárok na přijetí mají všechny děti starší tří let. Ty od pěti let musí do mateřské školy povinně.

Koho se zápis týká?

Do mateřské školy mohou být přijímány děti od dvou do šesti let. Děti od tří let mají na přijetí k předškolnímu vzdělávání nárok. Povinně pak musí do školky děti od pěti let.

Rodiče si pro své dítě mohou vybrat jakoukoliv školu. Mateřské školy stejně jako základní přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. Čím je dítě starší, tím vyšší šance k přijetí bývá. Může být také přihlédnuto k typu docházky i k tomu, když například zařízení navštěvuje sourozenec.

Školka může přijmout i mladší děti, pokud má místo. V případě, že pro děti kapacita zařízení nestačí, rozhoduje o přijetí los. V některých městech, obcích a městských částech je pro děti ve školkách nedostatek míst. Problematické byly v minulosti okresy Středočeského kraje nebo například okres Brno-venkov, Pardubice či Hradec Králové, vyplývá z výroční zprávy České školní inspekce za školní rok 2022/2023.

Pro pětileté děti je předškolní vzdělávání povinné od roku 2017. „Pokud bude vašemu dítěti do 31. srpna 2024 pět let, je vaší povinností ho do mateřské školy přihlásit k zápisu,“ uvádí ministerstvo školství. Zápis je nezbytný i v případě, že se budou předškoláci starší pěti let vzdělávat doma nebo například v dětské skupině. V takových případech je nutné, aby rodiče předškoláků své potomky přivedli na podzim do školky na přezkoušení.

Jak probíhá přihlašování?

Řádný zápis je od 2. do 16. května. Přesný zápis si ale jednotlivé mateřské školy určují samy. Informace lze nalézt na stránkách jednotlivých školek nebo na stránkách obecního úřadu či úřadu městské části.

Některé mateřské školy využívají možnosti elektronického předzápisu, který probíhá již od dubna. Ten měl rodičům i školám usnadnit administrativu, lze například rezervovat termín řádného zápisu. Řádný zápis v MŠ ale nenahrazují.

Především je potřeba vyplnit formulář žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, který lze dostat přímo v mateřské škole nebo bývá k dispozici na webových stránkách školy. Přihlášku je možné doručit osobně, do datové schránky školy, e–mailem s elektronickým podpisem či poštou, nejlépe doporučeně.

Co mít s sebou?

S sebou na zápis by rodiče měli mít vyplněnou žádost o přijetí potomka k předškolnímu vzdělávání, rodný list dítěte, osobní doklad zákonného zástupce, doklad o místě pobytu dítěte či potvrzení pediatra z Česka o povinném očkování či kontraindikaci.

U zápisu není nezbytně nutná přítomnost samotného dítěte, ale školy ji preferují a doporučuje to i v materiálech ministerstvo školství. Může se tak totiž se školkou lépe seznámit.

Co by mělo dítě umět?

Běžné školky nejčastěji od dětí vyžadují pár dovedností, přistupují k nim ale individuálně. Při samotném zápisu zkoušení těchto dovedností neprobíhá.

Psycholožka: Není důležitý věk, ale zralost

Dětská psycholožka Kamila Ryšánková, která pořádá také pravidelné webináře týkající se nástupu do školky, upozorňuje, že každé dítě je připraveno jindy. „Není důležitý věk, ale zralost,“ uvádí.

„Pro někoho je školka místem, kam se těší, dělá spoustu nových aktivit a pro druhého je to naopak zdrojem napětí,“ podotýká. I dítě, které je v mateřské škole spokojené, podle ní zažívá určitou zátěž spojenou s novým prostředím.

Upozorňuje, že po vyzvednutí z mateřské školy mohou u dítěte následovat bouřlivé emoce, i když ve školce bylo vše v pořádku. „Dítě ventiluje všechno nahromaděné napětí – rodiče často popisují jako náročné cesty autem, odpolední program, všechny aktivity doma,“ podotýká s tím, že jsou děti, které potřebují mnohem více času k adaptaci. „Klíčoví při nástupu do mateřské školy jsou a vždy budou rodiče,“ uzavírá.

Co když dítě školka nevezme?

Pokud se děti nevejdou do spádové školky, je jim městská část nebo obec povinna sehnat místo jinde. Proti nepřijetí se rodiče mohou do patnácti dnů odvolat.

Od 1. května začala také platit vládní novela zákona, která ukládá od příštího roku obcím povinnost zajistit dětem od tří let, které nepřijme spádová mateřská škola, místo v dětské skupině. Pokud obce povinnost nesplní, přispějí rodičům na náklady péče. Nyní se děti do školek často dostávají se zpožděním až na začátku dalšího školního roku po jejich třetích narozeninách. Tento zákon je podle odborníků krok správným směrem. Pomoci by podle nich mohlo i plánování kapacit ve společenství obcí.

Do mateřských škol v Česku chodilo v období 2024/2025 podle dat ministerstva 364 491 dětí. Je to zhruba jedno procento méně než v předchozím školním roce, ale více než ve školním roce 2021/2022, kdy to bylo asi 360 500 dětí.

Nedostatečné kapacity v některých krajích

Česká školní inspekce ve výroční zprávě za školní rok 2023/2024 uvedla, že kapacity mateřských škol jsou v některých krajích nedostatečné i přesto, že se celorepublikově jejich počet zvyšuje. Naplnění mateřských škol je vysoké například ve Středočeském kraji, naopak v krajích, jako je Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský, jsou volné kapacity.

Mezi školními roky 2020/2021 a 2023/2024 přibylo v Česku 81 mateřských škol, přičemž ty stávající zvyšovaly své kapacity. Oproti školnímu roku 2022/2023 se podle inspekce v tom minulém mírně snížil podíl žádostí o přijetí dítěte do mateřské školy, kterým nebylo vyhověno, a to z 27 na 26 procent. Více než polovinu činily žádosti o přijetí dítěte mladšího tří let.

Počty neuspokojených žádostí nemusí být stejné jako počty dětí, které nebyly ve školce nakonec umístěny, upozornila inspekce. Někteří rodiče například podají žádostí více. Některé děti, které jsou do mateřské školy přijaté, do ní nakonec třeba nenastoupí. Počet žádostí, kterým bylo v minulém školním roce vyhověno, tak byl téměř o deset tisíc vyšší než počet dětí, které nastoupily.

Od roku 2017 je poslední rok předškolního vzdělávání povinný, jeho zavedení mělo přispět ke snížení množství odkladů povinné školní docházky. To se podle inspekce dlouhodobě nedaří. Ačkoliv byla v minulém školním roce účast dětí v povinném předškolním vzdělání 99 procent, podíl dětí s odkladem činil podle inspekce 23 procent. Změnit to má novela o omezení odkladů školní docházky, kterou minulý týden schválili poslanci.

Podle inspekce klesá také podíl dětí, které realizují povinný ročník předškolního vzdělávání ve školce, a stoupá podíl těch, které se vzdělávají individuálně a v přípravných třídách základních škol.

Podíl.