„Je to promarněná příležitost,“ říká k nadcházející olympiádě kajakář Vavřinec Hradilek. Ačkoliv ruští a běloruští sportovci mají možnost zúčastnit se her pod neutrální vlajkou, když se vymezí proti válce na Ukrajině, podle Hradilka to není dost. „Pokud by to udělal jakýkoliv ruský sportovec, tak ho doma nečeká nic dobrého,“ dodává vodní slalomář k tomu, že by se mělo uvažovat třeba o formě azylu.
28:20

Spotlight Aktuálně.cz – Vavřinec Hradilek | Video: Blahoslav Baťa

„Politika vždycky ve sportu nějakým způsobem byla, ať už šlo o totalitní, nebo demokratický režim. Samozřejmě by s ním souviset neměla, ale nemám rád takové to lhaní si, že to do tohoto nepatří,“ říká olympijský medailista k tomu, jak je často sportovcům vyčítáno, když se vyjadřují k politickému dění.

Sám prý dostal kolikrát „čočku“ na sociálních sítích za to, že veřejně hlásá podporu válkou zasažené Ukrajině. Že tím sportovnímu odvětví neprospívá, si prý vyslechl i od některých sportovních funkcionářů. „Bylo mi naznačeno, že bych možná měl zvážit, co říkám,“ prozrazuje Hradilek a doufá, že se globální situace uklidní a lidé se tak přestanou hádat nejen kvůli názorům na válku. „Diskuse začíná být frustrující,“ dodává.

Hradilek, který letos ukončil svou profesionální kariéru, se sám do velké politiky hrnout nebude, ale byl by přesto rád, kdyby se o veřejné dění společnost aktivně zajímala. Ve svém sportovním „důchodu“ plánuje především věnovat se rodině a cestovat – rád by se podíval do Grónska nebo za řekami do Himalájí. „Chtěl bych se tam dostat, dokud jsem relativně fit,“ popisuje své budoucí plány v rozhovoru se Světlanou Witowskou.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.