
Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujme Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
Zahajovací koncert se zopakuje ještě o den později. Pokaždé v podání České filharmonie pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova. Za nahrávku Mé vlasti shodou okolností nedávno filharmonie pod taktovkou Byčkova získala cenu časopisu BBC Music Magazine.
Pražské jaro tak Smetanův cyklus svěřilo po čase tuzemskému orchestru místo zahraničních hostů. Důvodem je, že festival slaví osmdesáté výročí a Česká filharmonie stála u jeho zrodu. „Jakékoliv jubileum vás vede k bilancování, s čistým svědomím říkám, že festival je v dobré kondici a s každým rokem se znovu rodí, takže byť má osmdesátý ročník, tak je to vlastně mladý festival,“ podotýká ředitel festivalu Pavel Trojan.
První zahajovací koncert, který byl vyprodán za několik dnů, mohou zájemci zhlédnout v přímém přenosu na velkoplošné obrazovce před Rudolfinem. Účast na zahajovacím koncertě přislíbil prezident Petr Pavel s manželkou Evou.
Orchestry z Londýna, Tokia i USA
V dalším programu se po letech na Pražské jaro vrátí Londýnský symfonický orchestr nebo tokijský NHK Symphony Orchestra. Po více než třiceti letech koncertují na festivalu Vídeňští filharmonici, které od loňska vede český šéfdirigent Petr Popelka. Ze Spojených států dorazí Boston Symphony Orchestra, který naposledy na festivalu koncertoval na pozvání Václava Havla v devadesátých letech, a vůbec poprvé se před tuzemským publikem představí Chicago Symphony Orchestra.
„Vnímáme jako důležité, že osmdesátý ročník s námi oslaví dva americké orchestry, protože první ročník byl oslavou konce druhé světové války a byly na něm zastoupeny všechny vítězné mocnosti. A Leonard Bernstein, tehdy jako mladý americký dirigent, zažil svůj evropský debut na Pražském jaru,“ připomíná Trojan.
Deset světových premiér a soudobá hudba
Festival letos přinese deset světových premiér, z toho devět na objednávku festivalu. Většina z nich bude uvedena v projektu Prague Offspring. Rezidenční umělkyní festivalu bude houslistka moldavského původu Patricia Kopačinská. Letošním debutantem Pražského jara se stane pětadvacetiletý Jan Sedláček.
Podstatným bodem programu Pražského jara je také soudobá hudba. „Aby hudba zůstala živá, musí si udržet kontakt i s aktuálním skladatelským děním, a když se to správně nakombinuje, tak je to opravdu mimořádný zážitek,“ nepochybuje Trojan.
Pražské jaro uzavře v úterý 3. června Symfonie tisíců Gustava Mahlera. Hudební program opět doprovodí výstava děl předních českých výtvarníků a designérů, která vyvrcholí benefiční aukcí ve prospěch uměleckých projektů festivalu.