Aktualizace: 6.03.2024 00:06

Praha – Od dnešního dne začíná platit zákaz držení a prodeje produktů s psychoaktivními látkami HHC, HHC-O a THCP, které byly zařazeny na seznam zakázaných návykových látek. Dohled nad dodržováním zákona budou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba zajišťovat krajské hygienické stanice, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a policie. Uživatelům hrozí pokuta až 15.000 korun, prodejcům i osm let vězení.

„Krajské hygienické stanice v této oblasti budou dozorovat elektronické cigarety, jejich náplně a bylinné výrobky. Potravinářská inspekce pak bude dozorovat výrobky, co se tváří jako potravina, tedy gumové želé bonbony. Následně budou své šetření předávat policii,“ uvedl Jakob.

Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat častěji případy, kdy skončili děti nebo mladiství v nemocnici zejména po požití cukrovinek s HHC, které nejsou označeny jako potraviny. Prodejci už několik dní nabízejí náhrady s obsahem látek s podobnými názvy, které zakázané nejsou. Na toto riziko upozorňoval například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS).

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.