V bavorském hlavním městě začne Mnichovská bezpečnostní konference, která patří k nejvýznamnějším mezinárodněpolitickým fórům světa. Vrcholné setkání asi pěti desítek šéfů vlád a hlav států a více než stovky ministrů zahájí generální tajemník OSN António Guterres. Očekáván je také projev americké viceprezidentky Kamaly Harrisové. Českou republiku bude zastupovat prezident Petr Pavel.

Vysocí političtí a vojenští představitelé budou diskutovat mimo jiné o bezpečnosti Evropy, ruské invazi na Ukrajině, budoucnosti NATO, bojích v palestinském Pásmu Gazy, umělé inteligenci, energetické bezpečnosti či potravinové stabilitě.

Účast v Mnichově přislíbili mimo jiné šéf čínské diplomacie Wang I, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, německý kancléř Olaf Scholz, izraelský prezident Jicchak Herzog, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

Bílý dům oznámil, že viceprezidentka Harrisová bude v pátek jednat s izraelským prezidentem Herzogem a iráckým premiérem Muhammadem Súdáním. Americký ministr zahraničí Antony Blinken má pak v pátek na plánu v Mnichově rozhovor s čínským ministrem zahraničí.

Okolí mnichovského hotelu Bayerischer Hof, kde se vrcholná schůzka uskuteční, bude neprodyšně uzavřené. Vstup do této chráněné zóny je podmíněn povolením. Na bezpečnost v ulicích dohlíží okolo pěti tisíc policistů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.