V Karlových Varech začíná devětapadesátý ročník filmového festivalu, poprvé bez svého dlouholetého prezidenta Jiřího Bartošky, který letos zemřel. K vyhlíženým hvězdám patří Michael Douglas a Stellan Skarsgard. Křišťálový glóbus, tedy hlavní cenu, mají šanci získat i dva tuzemské snímky, oba vznikly v koprodukci České televize.

Ceny pro Sarsgaarda, Skarsgarda, Johnsonovou i Brožka

Hned na úvod si do Varů přijedou pro ocenění dva zahraniční hosté. Cenu prezidenta festivalu převezme při slavnostním zahájení lucemburská herečka Vicky Kriepsová, která na sebe upozornila v životopisním snímku Korzet oceněném „evropským Oscarem“. Stejná soška náleží i americkému herci Peteru Sarsgaardovi. Ten osobně v programu uvede drama ze zákulisí politické žurnalistiky Jak nezískat Pulitzera, jež mu vyneslo nominaci na Zlatý glóbus.

Po téměř třech dekádách se do Varů vrátí oscarový herec Michael Douglas. Za jeho přítomnosti bude promítnut film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem v digitálně restaurované verzi. Drama, při jehož natáčení Douglas figuroval jako jeden z producentů, letos slaví půlstoletí od premiéry. Uvedení na karlovarském festivalu si nenechá ujít ani Paul Zaentz, synovec někdejšího koproducenta Přeletu Saula Zaentze a rovněž producent.

Cena prezidenta letos náleží i Američance Dakotě Johnsonové, pokračovatelce herecké tradice rozprostřené přes několik generací, zastoupené mimo jiné Dakotinou matkou Melanií Griffithovou. Celosvětovou popularitu karlovarské hostce přinesla adaptace erotického románu Padesát odstínů šedi.

Na zakončení filmové přehlídky dorazí švédský herec s mezinárodním renomé Stellan Skarsgard. Kromě převzetí Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii stihne představit i komediální snímek o herectví Citová hodnota, s nímž Joachim Trier letos vyhrál festival v Cannes. Ani Skarsgard není hostem Varů poprvé, pozvání přijal už v roce 2002, a Česko zná i díky spolupráci s filmařem Václavem Marhoulem, který ho před několika lety obsadil do svého ambiciózního a oceňovaného titulu Nabarvené ptáče.

Za přínos české kinematografii bude oceněn střihač Jiří Brožek, devítinásobný držitel Českých lvů. Svůj um připomene na festivalu projekcí melancholického vyprávění Smrt krásných srnců.

Dvanáct soutěžních filmů, včetně utajovaného z Íránu

Vítěze letošního ročníku vybere porota, v níž mimo jiné zasedne Jiří Mádl, ze dvanácti filmů. Jejich témata se rozpínají od ruské agrese na Ukrajině přes zakázanou lásku po navazování rodinných vztahů, místa jejich dějů od Afghánistánu přes Colorado až po Lisabon.

Oznámeno bylo původně jen jedenáct uchazečů, dvanáctý snímek prozradili organizátoři o něco později. Důvodem byla bezpečnost delegace k tomuto filmu – nezávislému dramatu Bezpráví íránského režiséra Soheila Beiraghiho. Pohled na život v současném Íránu prostřednictvím příběhu ženy, která navzdory omezeným možnostem chce zpívat, čeká ve Varech světová premiéra.

V hlavním programu – včetně hlavní soutěže – nechybí ani několik zástupců (koprodukční) české kinematografie. Křišťálový glóbus si může odnést Ondřej Provazník za psychologické drama Sbormistr inspirované kauzou Bambini di Praga a dokumentarista Miro Remo s portrétem novodobých poustevníků Raději zešílet v divočině.

Do sekce Proxima, zaměřené podle festivalového upřesnění na progresivní filmový tvar, se dostala jemná studie dospívání Na druhé straně léta od Vojtěcha Strakatého. Nesoutěžní Zvláštní uvedení promítne ještě další dva příspěvky tuzemské tvorby: celovečerní debut Zuzany Kirchnerové Karavan s Annou Geislerovou v roli matky syna s poruchou autistického spektra. A první český celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001. Dužan Duong s lehkostí a vtipem natočil příběh nejen o generačním střetu. 

Všechny zmíněné tituly vznikly s přispěním České televize.

Restaurovaní Homolkovi a pocta Bartoškovi

Z filmové klasiky si festivaloví diváci budou moci zopakovat sarkastickou komedii Ecce homo Homolka. Letos byla vybrána coby premiéra digitálně restaurovaných filmů.

Festival rovněž zavzpomíná na svého dlouholetého prezidenta Jiřího Bartošku, který zemřel letos v květnu. A to už zahajovacím snímkem letošního ročníku – s názvem Musíme to zarámovat! (rozhovor s Jiřím Bartoškou v červenci 2021) – režisérů Milana Kuchynky a Jakuba Juráska. Chystají se i projekce komedie Teorie tygra a výstava velkoplošných černobílých fotografií z Bartoškova působení v čele přehlídky. Pozice prezidenta mu zůstává nadále i in memoriam, vedení festivalu převzal dosavadní výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Poctu připravily Vary i herecké hvězdě amerického filmu čtyřicátých let minulého století Johnu Garfieldovi. Představí tak průkopníka na svou dobu neobvyklého realistického herectví.

Stejně jako v předchozích letech budou mít šanci zhlédnout vybrané festivalové tituly – mimo těch, které se dostanou bezprostředně do kinodistribuce – i diváci festivalových ozvěn. Uskuteční se od 14. do 20. července v Praze a v Brně.

Podíl.
Exit mobile version