Události: Epidemie chřipky a další respirační onemocnění (zdroj: ČT24)
Pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest bylo minulý týden 1416 na sto tisíc obyvatel, nejčastější příčinou onemocnění je chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná celoplošná chřipková epidemie. Proti předchozím týdnům, kdy hlášení ovlivnily vánoční prázdniny, se nemocnost zvýšila o 70 procent. Počty případů covidu-19 jsou zatím podle dat ministerstva zdravotnictví nižší než před svátky.
Počty nemocných podle odborníků překročily hlášené údaje z prosincových týdnů před svátky. „Jsou srovnatelné s počty nemocných hlášenými v době chřipkové epidemie,“ konstatoval vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Hranice pro vyhlášení celostátní epidemie je 1600 případů na sto tisíc obyvatel, odborníci ale podle hlavní hygieničky Barbory Mackové počítají s podhlášeností. „Proto již nyní hovoříme o začátku celoplošné epidemické vlny chřipky,“ dodala. V některých krajích, například na Vysočině (1867 případů), v Jihomoravském kraji (1795), Královéhradeckém (1694) a Pardubickém (1602) byla hranice epidemie překročena.
Dospělých už je nemocných víc než v prosinci. „Vzhledem k tomu, že školní docházka začala teprve v minulém týdnu, počet nemocných dětí zatím předvánoční úrovně ještě nedosáhl, i mezi dětmi se však nemocnost výrazně zvyšuje,“ doplnil Kynčl.
Mezi akutní respirační infekce odborníci počítají chřipku, covid-19, ale také RS virus, mykoplasmata, rhinoviry a další onemocnění. „Chřipka je nyní dominantním původcem respiračních onemocnění. Cirkulují viry chřipky typu A i viry chřipky typu B,“ uvedla viroložka SZÚ Helena Jiřincová.
Odborníci doporučují očkování
Výrazně častěji než v prosinci se lidé minulý týden testovali na covid-19, průměr byl přes 2700 testů za den. Pozitivních výsledků ale výrazně nepřibylo, za týden jich bylo kolem 600. Nemocnost byla 5,6 případu na sto tisíc obyvatel. Méně lidí než v předcházejícím týdnu bylo s covidem hospitalizováno, na běžných lůžkách 32 osob a osm na jednotkách intenzivní péče.
„Při kontaktu zejména s vysoce rizikovými osobami například ve zdravotnických a sociálních zařízeních se návštěvám doporučuje použití respirátoru, aby se zabránilo zavlečení nákaz do těchto zařízení,“ doplnila hlavní hygienička. Odborníci doporučují nechat se očkovat proti respiračním nemocem, proti kterým je vakcína k dispozici. Očkování proti chřipce od září podstoupilo více než 716 tisíc lidí, proti covidu téměř 303 tisíc. Zájem je hlavně mezi seniory.
Lidé k chřipce nepřistupují zodpovědně, říká odborník
„Chřipka si u nás každý rok vyžádá tisíce případů úmrtí, i když to třeba není přesně zdokumentováno, a z hlediska celého světa jsou to miliony nebo desítky milionů úmrtí ročně, takže chřipka je určitě větším problémem než obyčejné respirační viry,“ řekl přednosta kliniky infekčních chorob z Fakultní nemocnice Brno Petr Husa, podle kterého lidé k chřipce nepřistupují zodpovědně, což je viditelné na nízkém počtu očkovaných osob.
„Já jsem si osobně myslel, že po té hrozné epidemii covidu-19 začnou lidé respirační infekce brát vážněji,“ řekl Husa, podle něhož na očkování nikdy není pozdě.
Expert Husa k chřipkové epidemii (zdroj: ČT24)