Na Základní škole UNESCO v Uherském Hradišti používali učitelé k výuce ostatky důstojníka uherské armády. Husara, který byl zabit kolem roku 1866. Zjistili to žáci ve spolupráci s vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Teď vojákovi škola chystá pohřeb.

Přes sto let se na základní škole v Uherském Hradišti učili žáci v přírodopisu stavbu kostí s opravdovými lidskými ostatky. Nikdo se nad tím až dosud nepozastavoval. „Když jsem šel na hospitaci, zjistil jsem, že používáme při výuce opravdové ostatky člověka, tak mě to přivedlo na myšlenku provést seriózní badatelský výzkum,“ řekl ředitel ZŠ UNESCO Uherské Hradiště Jan Vorba.

Žáci dostali unikátní příležitost podílet se na odhalení záhady a zjistit, komu kosti patřily. Šlo o muže vysokého sto sedmdesát čtyři centimetry, který zemřel po zásahu bajonetem do hlavy. „My jsme vzali plastelínu, kterou jsme dali do té rány, tu jsme pak dali do takové speciální hmoty a ona ztvrdla. Máme takový odlitek bajonetu,“ popsal žák Erik Horák.

Husar bude mít obraz i pohřeb

„Podařilo se nám pomocí radiokarbonového datování, které nám ukázalo, že muž zemřel někdy kolem roku 1866. To znamená prusko-rakouské války,“ řekla odborná asistentka Ústavu fyziologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Miriam Nývltová Fišáková.

Navíc určili, že podle tvaru stehenních kostí šlo o husara, tedy důstojníka uherské jízdy. Malíř Libor Balák pak nakreslil podle tvaru lebky jeho podobiznu. To samé si vyzkoušely i děti.

Obraz celé postavy vojáka malíř připravuje, škola ho pak vystaví. Ředitel školy chce husarskému důstojníkovi uspořádat pohřeb na místním hřbitově.

Podíl.