Události: Napadená učitelka na základní škole v Rudolfově (zdroj: ČT24)
Možné tragédii na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic, kde se v pondělí třináctiletý žák pokusil vystřelit na učitelku ve třídě, zabránila pohotová reakce pedagožky, která podle svých slov „zachovala chladnou hlavu“. Policisté oceňují postup školy, kdy byli učitelé proškoleni a věděli, jak v takové situaci reagovat a postupovat. Zájem o podobná školení a nácvik krizových událostí mezi školami roste.
„Soustředila jsem se na tu zbraň, kterou mířil do třídy na děti,“ popsala napadená učitelka základní školy, která si přála zůstat v anonymitě. Snažila se, aby jí žák zbraň dal, což odmítal. „Než jsem k němu došla, zbraň cvakla, ale výstřel nevyšel,“ popsala situaci dál. S žákem se následně přetahovala o zbraň, kterou na ni mířil, přičemž se žák znovu pokusil vystřelit. Učitelce se ale podařilo uvolnit cestu ke dveřím, a děti tak mohly vyběhnout ven na chodbu.
„Zachovala jsem chladnou hlavu a mluvila na něj klidně,“ uvedla učitelka, která za katedrou stojí už třicet pět let. Její syn se dříve věnoval sportovní střelbě, proto se ve zbraních částečně vyzná. Původně ale předpokládala, že žák třídu ohrožoval takzvanou kuličkovou pistolí. Že se jednalo o funkční zbraň, se dozvěděla až později od policistů.
I přes psychicky náročnou situaci se učitelka druhý den vrátila do školy. Mimořádné volno ani utěšující léky nepotřebuje, protože oporu má ve škole i doma. Podle ní je potřeba se „oklepat“ a „jít dál“.
Dva případy v jeden den
Třináctiletý žák byl z nařízení soudu v úterý umístěn do diagnostického ústavu. Policie případ vyšetřuje jako podezření z pokusu o vraždu. Chlapci však podle trestního zákoníku nehrozí postih, protože je mladší 15 let. U sebe měl ještě další dvě zbraně – sekeru a nůž.
Motivem činu byly pravděpodobně problematické vztahy se spolužáky, uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Střelnou zbraní, kterou odcizil jednomu z příbuzných, ohrožoval i spolužáky, avšak nevystřelil, protože s ní neuměl manipulovat.
Žákům ze sedmé třídy, které střelec ohrožoval, se podařilo utéct do sousední učebny, kde jeden z učitelů přivolal policii. „Ředitelna je nahoře, já když jsem seběhl sem, tak tady stál ten chlapec, pan školník s paní učitelkou a pistolí v ruce,“ uvedl ředitel základní a mateřské školy v Rudolfově Ivo Schuster.
Ve stejný den zasahovala policie i na pražské průmyslové škole, kde žák vyhrožoval střelbou. Případ nyní vyšetřuje jako podezření z šíření poplašné zprávy. Policisté u žáka žádnou zbraň nenašli. Protože studentovi již bylo 18 let, hrozí mu až dva roky vězení. „V tuto chvíli nebyl mladík vyslechnut, protože je stále ve zdravotnickém zařízení, kde bude zjišťován jeho psychický stav,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
Čidla i speciální klíčenky
„Za poslední rok je tam samozřejmě nárůst násilné kriminality u věkového segmentu 12–19 let. Ale nemusí to být nutně dáno tím, že by těch případů bylo víc, ale je to dáno tím, že společnost je na to třeba citlivější,“ vysvětlil kriminalista z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.
Školní zařízení jsou ale na podobné incidenty připravenější. Například na vyšší odborné škole TRIVIS v Praze byly po střelbě na pražské filozofické fakultě aktualizovány postupy, včetně těch, jak vyhledávat potenciální pachatele. Podařilo se jim tak vytipovat žáka, který se odlučoval od ostatních spolužáků. Stejný student pak na podzim před spolužáky prohlašoval, že školu vystřílí. Policie ho stále prověřuje kvůli možnému nebezpečnému vyhrožování. Student měl doma airsoftové a vzduchové zbraně, na které není potřeba zbrojní průkaz.
Kdyby na incident došlo přímo ve třídě, mají u sebe všichni učitelé speciální klíčenky, které po zmáčknutí začnou vydávat výrazný signál a „učitelé pak vědí, co mají dělat,“ přiblížil ředitel vyšší odborné školy TRIVIS v Praze Jan Dalecký.
Detektor zvuku střelby mají nainstalovány v kampusu Západočeské univerzity, kam v pondělí taktéž vyjížděli policisté. Nakonec se zjistilo, že se jednalo o planý poplach, který spustilo projíždějící nákladní auto, jež vezlo nezajištěné trubky. Ty pravděpodobně vytvořily zvuk připomínající výstřel. Univerzita chce čidla rozšířit i do svých interiérů.
Roste zájem o nácvik krizových situací
Roste také zájem škol o nácvik správných reakcí při krizových situacích. Policisté loni simulovali útok ve 142 zařízeních, kromě toho proškolili zaměstnance dalších stovek škol. Školy spolupracují také se soukromými agenturami.
„Za rok 2024 došlo k nárůstu zhruba trojnásobnému, což odpovídá v rámci České republiky řádu vyšších desítek tisíc proškolených zaměstnanců,“ sdělil bezpečnostní expert pro oblast školství Petr Šramatý. Čísla se podle odborníků v roce 2025 ještě zvýší, a to i díky tomu, že ministerstvo školství v prosinci aktualizovalo bezpečnostní příručku pro školy.
Například na Vyšší odborné a Střední zdravotnické škole 5. května v Praze probíhá výuka bezpečnostně-právní činnosti. Studenty na dráhu u bezpečnostních složek připravují lidé s mnohaletými zkušenostmi z praxe. Loni se mohli studenti dobrovolně zúčastnit simulace útoku. Mohli si natrénovat například barikádování ve třídách, uvedla zástupkyně ředitelky Renáta Volfová. Doplnila, že podobné akce jsou vhodné i jako příprava na další krizové situace, jako je například požár.
Některé školy, jako například gymnázium v Žatci, podobné situace nacvičují pravidelně. Pedagogické fakulty zase upravují své osnovy. Například v Praze má být od příštího semestru vyučován nový předmět, který se bude věnovat úvodu do bezpečnostní problematiky. „Náplní budou základy přípravy občanů k tomu, aby byli schopni se pohybovat v těch nových výzvách,“ přiblížil mluvčí Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Václav Loubek.