Aktual.: 15.04.2025 11:33

Praha – Na víceletých gymnáziích dnes začaly jednotné přijímací zkoušky. Uchazeči se na ně připravovali na kurzech i s rodiči, vyplývá z odpovědí rodičů, které ČTK oslovila před osmiletým Malostranským gymnáziem v Praze. Podle některých je příprava na kurzech potřebná. V Praze je výrazný převis poptávky po víceletých gymnáziích, například Malostranské gymnázium přijme zhruba 11 procent zájemců. Druhý termín jednotné přijímací zkoušky bude ve středu.

Na osmiletá gymnázia v Česku se z hlediska kapacity může dostat asi polovina přihlášených dětí, na šestiletá je to zhruba třetina. Zájem o osmiletá gymnázia je podobný jako loni, letos se hlásí asi 19.400 dětí. O šestiletá gymnázia se uchází asi 7100 žáků, meziročně zhruba o 650 méně.

Před Malostranským gymnáziem byly dnes ráno desítky rodičů, kteří doprovázeli své děti ke zkoušce. Svou dceru doprovodila například Jana. Pro víceleté gymnázium se v rodině rozhodli, protože si myslí, že jeho úroveň je vyšší než v základní škole. Pokud by se dcera na osmileté gymnázium nedostala, zkusili by podat přihlášku za dva roky na šestileté gymnázium, uvedla. Přípravné kurzy jsou podle ní nutnost, na testy přijímací zkoušky podle ní základní škola žáky nepřipravila.

Na placené kurzy chodila i dcera další z matek, která ji doprovodila k Malostranskému gymnáziu. I podle ní jsou přípravné kurzy potřeba. „Tím, že to byla její iniciativa, tak já k tomu přistupuju dost s odstupem,“ řekla žena ČTK. Je ráda, že děti mají možnost více přihlášek. Lepší by podle ní bylo, kdyby si děti nejdříve napsaly test, věděly výsledky a až pak si vybraly školu. Na to upozorňují i někteří odborníci.

Svou dceru doprovodila dnes ráno ke gymnáziu i Veronika. Na gymnázium by podle ní měly jít děti, které zvládají rychlejší tempo a nedělá jim problém výuka v základní škole. I její dcera chodila na přípravné kurzy, připravovali se i společně doma.

Malostranské gymnázium nabízí studium na osmiletém gymnáziu, kapacita ročníku je 60 míst. Letos se podle ředitele Tomáše Ledvinky hlásí 550 dětí. Loni měli podle dat na webu Vzdělávání v datech asi 840 přihlášek. „Je to takový ten dopad toho každoročního taktizování rodičů,“ řekl ředitel. Škola nabízí zájemcům přípravné kurzy, podle Ledvinky je o ně velký zájem.

Velký zájem o víceletá gymnázia je podle něj dán i lokálně, je zejména v Praze a velkých městech. „Ty skutečné důvody si myslím, že velice často jsou snaha o hledání lepší školy, než je základní škola nebo druhý stupeň základní školy. Což může být někdy i nespravedlivé, protože mnozí rodiče mají o té základní škole informace pouze z druhé ruky,“ řekl. Na asi 1820 míst na osmiletých gymnáziích v Praze se hlásí více než 5300 dětí, vyplývá z dat státní organizace Cermat, která přijímací zkoušky organizuje.

Podle některých odborníků posilují víceletá gymnázia nerovnosti mezi žáky a měla by se postupně redukovat. Jedním z důvodů, proč chtějí rodiče dát své dítě na víceleté gymnázium, může být podle nich snaha udržet ho v určité sociální skupině a zajistit mu vyšší životní spokojenost. Zájem o víceletá gymnázia může podle expertů souviset i s nedůvěrou rodičů ve vzdělávání na druhém stupni základních škol či například s obavou z přijímacích zkoušek v deváté třídě.

Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z češtiny a matematiky a žákům se ze dvou termínů zkoušky počítá vždy lepší výsledek testu z každého předmětu. Výsledky prvního kola přijímacího řízení se uchazeči dozvědí 15. května.

Podíl.