Ve Vatikánu začala inaugurační mše nového papeže Lva XIV., který při příjezdu věřící poprvé pozdravil z otevřeného automobilu. Takzvaným papamobilem se projel náměstím svatého Petra. Samotný obřad začal v deset hodin. Mše, která zahajuje vládu papeže zvoleného 8. května, se účastní také na 160 delegací ze zahraničí.

Věřící začali přicházet na náměstí svatého Petra po šesté hodině ranní. Na náměstí je podle odhadů několik desítek tisíc lidí, další se shromáždili na přilehlé ulici via della Conciliazione. Lidé papeže vítali křikem, potleskem a máváním. V davu bylo vidět i několik českých vlajek. Papamobil se při jízdě jednou zastavil a papež požehnal dvěma malým dětem.

Obřad k začátku vlády nového hlavy katolické církve začal známým úryvkem z evangelia podle Matouše, ve kterém se Ježíš obrací ke svému apoštolovi Šimonovi, který se pak stane Petrem, jedním z prvních vůdců křesťanů. „Ty jsi Petr; a na této skále zbuduji svou církev,“ zpíval chór. Papež spolu s představiteli východních církví sestoupil k Petrově hrobu, kde byly připraveny předměty, které symbolizují papežovu roli – pallium z vlny a rybářský prsten. V procesí papež vyšel spolu s kardinály na prostranství před bazilikou.

Tam se usadili zahraniční hosté, mezi kterými jsou americký viceprezident JD Vance, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, italská premiérka Giorgia Meloniová, německý kancléř Friedrich Merz nebo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Rusko zastupovala ministryně kultury Olga Ljubimovová. Na mši byla ohlášena také účast polského prezidenta Andrzeje Dudy či slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Česko zastupuje podle Vatikánu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Papež by měl přednést proslov k věřícím

Hlavní část mše se odehraje právě na prostranství před bazilikou. Při obřadu například zástupci katolických věřících složí přísahu poslušnosti novému papeži, který je absolutním vládcem ve Vatikánu i v katolické církvi. Lev XIV. by měl přednést i proslov k věřícím. Při obřadu, který je převážně v latině, zazní modlitby a četby v angličtině, italštině, španělštině, francouzštině, polštině, čínštině či starořečtině.

Inaugurační mše je označována za zahájení pontifikátu, papež je v čele církve a má plnou moc od chvíle, kdy byl zvolen a souhlasil s volbou kardinálů. Lev XIV. tak stihl od 8. května, kdy byl zvolen do čela katolické církve, několik oficiálních aktů, pronesl řadu projevů a mluvil s politickými vůdci, například s ukrajinským prezidentem Zelenským či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podíl.
Exit mobile version