Komerční prezentace Aktual.: 9.01.2025 12:18

Praha – Za vyhrožování ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), dalším politikům nebo také bývalému radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil Jakubu Netíkovi podmíněný trest 27 měsíců se čtyřletou zkušební dobou. Rozhodnutí je pravomocné, Netík novinářům řekl, že proti verdiktu podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Už dříve odmítl, že by někomu vyhrožoval násilím.

Soudkyně Miroslava Straková v odůvodnění svého rozhodnutí odkázala na rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 7, který mimo jiné uvedl, že pokud by došlo k výrokům samostatně a k menšímu okruhu lidí, zvažoval by, zda nejde pouze o přestupek. Jednání podle něj ale bylo závažnější, s čímž se dnes ztotožnil i odvolací senát.

Netík podle rozsudku v září 2023 na protivládní demonstraci na Letné v Praze prohlásil, že Rakušan a vláda budou viset. „Rakušane, vládo, prezident Putin zná viníky. A stejně jako on visel tam na té na budově, tak i vy všichni vlastizrádci tohoto národa, kteří adorujete fašismus v této zemi, budete taky viset,“ řekl Netík s odkazem na obraz ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, který byl na budově ministerstva vnitra na Letné vyvěšený v říjnu 2022.

Že budou různí politici, ale i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nebo Šarapatka „viset“, pronesl Netík podle verdiktu i v několika videích na sociálních sítích, případně to napsal ve zveřejněných příspěvcích. Netík se podle rozsudku dopustil vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a nebezpečného vyhrožování. Odsouzen byl i za hanobení národa kvůli jeho výrokům o Ukrajincích.

Netík se hájil tím, že nikomu nevyhrožoval násilím. U obvodního soudu uvedl, že výrok myslel doslova – nešlo tedy podle něj o hrozbu oběšením, ale o vyjádření toho, že i podobizny politiků a dalších lidí budou na nějakém obraze či plakátu vyvěšené. Soudkyně to ale dnes odmítla, připomněla například reakce příznivců na výroky obžalovaného na sociálních sítích.

„Říct o někom, že bude viset stejně jako Vladimir Putin na banneru visel, pochopí i žák základní školy,“ řekl novinářům po jednání Netík. Rozhodnutí podle něj nebylo objektivní. Netíkův obhájce, předseda strany PRO Jindřich Rajchl doplnil, že situace je podle něj stejná jako v jeho dalším případu, kterému podle něj Nejvyšší soud již vyhověl. „Já osobně tohle rozhodnutí považuji za rozhodnutí udělané na politickou objednávku, naprosto s ním nesouhlasím a pevně doufám, že Nejvyšší soud rozhodne v náš prospěch,“ dodal obhájce.

V odvolání Rajchl dnes znovu odkázal mimo jiné na rozhodnutí soudů v případě bývalého radního Jesenice u Prahy Martina Langa, který na sociální síti napsal, že tehdejší prezident Miloš Zeman „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Podle pravomocného rozhodnutí soudu Lang nespáchal trestný čin, dovolání žalobců následně zamítl i Nejvyšší soud.

Zmínil i příspěvek Šarapatky na sociální síti z loňského podzimu, ve kterém podle něj bývalý radní označil europoslankyni a předsedkyni KSČM Kateřinu Konečnou za „svini“, které „společně uvaříme vodu“. Podle Rajchla to prokazuje, že se Šarapatka nemohl kvůli výrokům Netíka obávat o svůj život, když pronášel obdobné výroky. Soudkyně dnes uvedla, že v takovém případě je na státním zastupitelství, aby případně na Šarapatkovo vyjádření reagovalo.

Podíl.
Exit mobile version