Aktual.: 5.11.2024 14:35

Vilnius – Za výbušnými balíky odeslanými z Litvy do dalších evropských zemí stojí Rusko, uvedl dnes v rozhlasovém rozhovoru poradce litevského prezidenta Gitanase Nausédy. Je to poprvé, co litevský představitel poukázal na ruskou vojenskou rozvědku kvůli konkrétním sabotážím, napsala agentura Reuters a připomněla, že jedna sabotáž, kterou vyšetřuje Německo, málem způsobila zřícení letadla.

Západní vlády a zpravodajské služby již dříve poukázaly na Rusko jako zdroj série požárů a sabotáží v Evropě, které měly destabilizovat spojence Ukrajiny, bránící se již třetím rokem ruské agresi, napsal Reuters. Připomněl, že polský deník Gazeta Wyborcza minulý měsíc psal, že balíčky, které způsobily požáry ve skladech v Británii, Německu a Polsku, byly odeslány z Litvy. Británie a Německo vyšetřují požáry v skladech v Birminghamu a Lipsku. Podle Berlína se málem zřítilo jedno letadlo, když v něm vzplál jeden z balíčků.

„Říkáme našim spojencům, že to není náhoda, ale součást vojenské operace,“ řekl poradce litevského prezidenta Kestutis Budrys rozhlasové stanici Ziniu. „Potřebujeme to zneškodnit a zastavit u zdroje, a tím je ruská vojenská rozvědka,“ prohlásil.

Reuters dodal, že se mu nepodařilo zastihnout Budryse, aby poskytl další vyjádření, a na žádost o komentář zatím neodpověděla ani ruská vláda.

Polské úřady oznámily, že minulý měsíc zadržely čtyři lidi v souvislosti s vyšetřováním výbušných balíčků rozeslaných po Evropské unii a Británii jako součásti spiknutí, které zamýšlelo poslat tyto balíky i do Spojených států a Kanady. Nařídily také uzavřít ruský konzulát v Poznani na západě Polska v reakci na sabotáže a žhářské útoky, za kterými podle nich stála Moskva. Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski uvedl, že prokuratura přišla se „silnými důkazy, že za pokusy o diverzi stojí cizí tajné služby, a vyzval Rusko, aby skončilo s hybridní válkou proti Polsku a jeho západním spojencům.

Ruská vojenská rozvědka GRU se snaží vyvolat chaos v Británii a v Evropě, varoval minulý měsíc ředitel britské kontrarozvědky MI5 Ken McCallum. Uvedl, že agenti GRU v souvislosti s britskou podporou Ukrajině „se stále větší lehkovážností provádějí v Británii žhářské útoky, sabotáže a další ještě nebezpečnější akce“. Británie od začátku ruské invaze na Ukrajinu patří k zemím, které nejvíce vojensky pomáhají Kyjevu.

V Evropě se v posledních měsících stalo několik zločinů včetně útoků na kritickou infrastrukturu, které západní představitelé spojují s Ruskem. Spojené státy a Německo dokonce odhalily plán Ruska na vraždu šéfa německého zbrojního koncernu Rheinmetall, který dodává zbraně Ukrajině na obranu před ruskou invazí. Moskva podíl na sabotážích odmítá.

Podíl.