Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.

„Tohle je pravděpodobně můj poslední výlet,“ říká onkologický pacient Míček, když přijíždí do Národního technického muzea v Praze. Toužil podívat se k moři, ale zdravotní stav mu to nedovolil. Jeho největším přáním je nyní trávit čas s šestiletým synem, a tak ho Sanitka splněných snů i s ním vzala právě do muzea.

„Můj syn je pro mě nejvíc na světě, tak jsem ho chtěl vzít na vlaky,“ vysvětluje Míček. Nádor na mozku má dva roky, léčba už pro něj není. „Pro člověka v nemoci je nejdůležitější si povídat a mít ty pravé lidi. Jsou horší dny, jsou lepší dny a z těch lepších se snažím těžit,“ popisuje pacient. Ten se synem označuje za skvělý.

Ačkoliv Sanitka splněných snů doprovází lidi v jejich posledním období života, podle zdravotnické záchranářky Petry Homolové nejde o momenty smutku, právě naopak: „Je tam radost, veselí, láska v rodině a je cítit vděčnost.“

Pacientům chybí informace

Míček nyní tráví čtrnáct dní v hospici. Dosud mu prý často chyběly informace o zdravotním stavu. Na podobné potíže u pacientů naráží i vedoucí lékař paliativního týmu z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Adam Houska. „Nejsou průběžně informováni o tom, jaké jsou naděje na vyléčení, na prodloužení života, jaký je časový odhad,“ říká o situaci s klienty s nevyléčitelnou chorobou.

O rozhodování na konci života nebo institutu dříve vysloveného přání odborníci poprvé debatovali v Senátu. Eutanázii podle nového průzkumu společnosti Ipsos pro platformu Smrtelník podporuje přes sedmdesát procent Čechů. Největšími příznivci jsou přitom lidé mezi 25 a 44 lety, se zavedením by souhlasilo 78 procent z nich.

Podíl.