Americký turista, který se pokusil na konci března kontaktovat izolovaný kmen žijící na ostrově Severní Sentinel, stane před indickým soudem. Návštěvy ostrova jsou zakázány indickou vládou, aby bylo zabráněno zavlečení nemocí a aby byl ochráněn tradiční způsob života domorodců. Turista podle vyšetřovatelů s místními obyvateli kontakt nenavázal.

Podle informací agentury AP zůstává čtyřiadvacetiletý YouTuber zadržený indickými úřady. Poté, co se neúspěšně pokusil místní obyvatele kontaktovat, zanechal na ostrově dietní kolu a kokosový ořech, které chtěl domorodcům darovat. Na ostrově natočil video a odebral vzorky půdy. Za zakázaný vstup na ostrov a ohrožení domorodců mu podle indického práva hrozí až pět let vězení.

Podle antropologa Martina Soukupa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy žije na ostrově jedna z mála zbývajících izolovaných skupin domorodců, o kterých nevíme téměř nic.

Pro populaci, která nemá vybudovanou imunitu, by zavlečení nemocí, k čemuž mohlo dojít právě návštěvou Američana, mohlo mít fatální následky. Dalším problematickým aspektem je podle experta šok způsobený nenadálým vystavením moderním technologiím odborně zvaný akulturace.

Riskantní bylo turistovo chování i pro jeho vlastní bezpečí. Již v roce 2018 se na ostrov vydal misionář s cílem šířit mezi místními křesťanskou víru a domorodci jej zabili. Izolaci si tedy podle Soukupa domorodci udržují zcela cíleně.

Zbývá málo takto izolovaných skupin

O způsobu života izolovaného kmene jsou informace jen na základě pozorování kultury obyvatel ostatních Andamanských ostrovů, jichž je Severní Sentinel součástí. Pravděpodobně se tak jedná o jednu z posledních skupin lovců a sběračů na světě.

Izolovaných skupin, jako je tato, totiž zbývá velmi málo, kromě Severního Sentinelu jde například o jihoamerickou Amazonii, dodává Soukup, který sám v minulosti prováděl terénní antropologický výzkum na Papui-Nové Guineji.

Podíl.