Za zákrok vůči opilému muži v Lipníku nad Bečvou potrestal soud bývalého strážníka Milana Fialu tříletým trestem s podmíněným odkladem na tři a půl roku. Ležícího muže kopl, šlápl mu na obličej a vulgárně mu nadával. Bývalý strážník vinu přiznal, soud uznal návrh dohody o vině a trestu, kterou obhajoba uzavřela s žalobcem. Rozsudek je pravomocný. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu původně hrozila sazba tři až deset let vězení.

Soud schválil i trest navrhovaný v dohodě. „Jako polehčující okolnost lze hodnotit to, že obžalovaný byl dosud osobou soudně netrestanou, takže se jednalo o exces z jeho dosavadního řádného života. Plně se doznal, projevil lítost a toto doznání je součástí dohody o vině a trestu. V jeho neprospěch hovoří jeden záznam v rejstříku přestupků,“ řekla soudkyně Karolína Hoderová.

Podle státního zástupce Davida Pivody je zákaz činnost v tomto případě nadbytečný, muž tuto práci v případě záznamu v rejstříku trestu vykonávat nemůže. S obviněným strážníkem městská policie zhruba týden po incidentu rozvázala pracovní poměr, důvodem bylo to, že odmítl test na alkohol. „To byla otázka zaměstnavatele a pracovně-právních předpisů, i kdyby tam nebyla otázka alkoholu, měla by tato záležitost jednoznačné důvody pro rozvázání pracovního poměru,“ doplnil státní zástupce.

Šlápl mu na obličej, kopl ho a nadával

Incident se odehrál loni 11. února na náměstí Osvobození v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Fiala jako strážník tehdy podle žalobce zneužil bezbrannosti muže, který v té době ležel na zádech ve stadiu těžké opilosti hraničící až s otravou alkoholem. „Pravou nohou mu mírnou až střední intenzitou šlápl na levou tvář a v této pozici nohu držel šest až sedm vteřin. Poté mu znovu podrážku přiložil na levou část obličeje a navíc muže, který se pokoušel vstát, kopl do pravé strany zad,“ popsal Pivoda.

Opilého muže navíc při zákroku podle žalobce urážel hrubými výrazy. Muži způsobil krevní podlitinu na obličeji, podle Pivody šlo o lehké zranění s jednorázovým ošetřením. „Takového zákroku a zejména kopu nebylo vůbec zapotřebí například kvůli odvrácení útoku,“ doplnil žalobce. Napadený muž měl podle informací ČTK přes tři promile alkoholu a byl poté převezen na záchytnou stanici.

Zákrok hlídky strážníků zachytili svědci na mobilní telefon a záznam se objevil na sociálních sítích. Vyvolal tehdy bouřlivou diskusi. Odsoudilo ho i vedení radnice, starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník) tehdy řekl, že šlo o ojedinělé selhání.

Policie případ vyšetřovala několik měsíců, na konci října obvinila jednoho ze strážníků. „Druhý strážník v případu vystupoval jako svědek a nadále působí u městské policie,“ šéf lipnických strážníků Pavel Maloch.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.