Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.

Nejmladší vnučka se narodila v době, kdy Anně Pudíkové z Jevíčka diagnostikovali leukémii. Bojovat musela tvrdě, měsíce podstupovala každý den chemoterapii. Po pěti letech je to minulost a rodině i svým koníčkům se zase může věnovat naplno. V registru se pro ni našel dárce kostní dřeně, jejich transplantační znaky zapadly stejně jako puzzle do skládačky. „Pamatuju si, že paní profesorka mi to přišla říct, že kostní dřeň se ujala. To bylo to, co jsem chtěla slyšet,“ vzpomíná pacientka.

Dárci, o kterém věděla jen to, že je muž, zhruba třicátník, napsala po uzdravení dopis. „Dobrý den, mladý muži, posílám vám pár řádků, ve kterých vám chci z celého srdce co nejvíce poděkovat,“ napsala Petru Pinkerovi.

Darování je anonymní

Vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně Pavel Jindra v této souvislosti vysvětlil, že darování je anonymní, z důvodu ochrany, jak pacienta, tak dárce. „Pokud ale obě strany vysloví přání se setkat, tak po dvou až třech letech, pokud je pacient v pořádku, nemoc nehrozí, že se vrátí a dárce s tím souhlasí, tak se můžou setkat,“ doplnil.

„Je to krásný pocit, každému ho doporučuju si ho zažít, takže určitě vstupte do registru dárců, abyste to měli o kousíček blíž,“ apeloval Pinker.

Lidí, kteří zachránili někomu život, ale bylo v sále v rámci slavnostního večera víc. Pamětní minci si v pražském Obecním domě převzalo na šest desítek dárců, mezi nimi i tři policisté a osm vojáků. Na dálku jim poděkoval i prezident. Za příklad solidarity označil i nedávné dění kolem holčičky Madlen. Zdůraznil, že pomoc potřebuje i mnoho dalších.

Zájem o vstup do registru vzrostl díky Madlen

Právě od medializace případu Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby se zájem o vstup do obou tuzemských registrů výrazně zvedl. V IKEM dokonce čtyřikrát překročil běžný roční nábor. Druhý z registrů hlásí přes deset tisíc zapsaných.

Vhodného dárce čeští lékaři aktuálně hledají pro 115 pacientů. I když největší vlna zájemců o registraci už opadla, stále se jich chodí zapsat víc než obvykle.

„Může se stát, že shoda s někým je, ale transplantační centrum ještě přemýšlí, jestli si ho vybere. V průměru to trvá půl roku, než je dárce z dané kampaně vybraný,“ sdělila vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Marie Kuříková. Ve vzácných případech se registry ozvou i po dvaceti letech. Důležité je tak hlásit změnu kontaktů.

Malou Madlen lékaři pustili stabilizovanou před měsícem do ambulantní péče. Teď pozorují, jestli se obnovuje krvetvorba po léčbě imunosupresivy. „Aby tam konečně viděli ty správné bílé krvinky – a ty sice v úplně zanedbatelném množství, ale už tam jsou a jsou tam vidět úplně poprvé v nějakém viditelném množství,“ uvedl otec holčičky Lukáš Přibyl.

Stále se ale neobejde bez pravidelných transfuzí. Ověřit, že léčba zabrala, ještě potrvá. Jasněji by rodina mohla mít ve druhé polovině května.

Podíl.
Exit mobile version