Aktualizace: 23.06.2024 14:24

Praha – Z prosincové tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze vyplývá řada výzev a práce. Jde například o nutnost pravidelných cvičení zásahu proti aktivnímu střelci či proškolování univerzit. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zmínil také, že policie musí mít k dispozici mapové podklady v případě tzv. měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná.

Postup policistů v případu tragické střelby ve čtvrtek vysvětlovali zástupci policie před poslanci bezpečnostního výboru přes šest hodin. Policejní prezident Martin Vondrášek připustil, že komunikace s vedením fakulty nebyla ideální, zlepšit se podle něj musí i analytická činnost či střelecká příprava policistů. Pachatel, kterým byl podle kriminalistů čtyřiadvacetiletý student fakulty, cítil podle odborného posudku křivdu a nenávist, fascinovaly ho násilí a zbraně, neměl ale žádnou závažnou psychickou poruchu. Cítil se odstrčený a neužitečný, měl problémy s komunikací i se vztahy v rodině, řekla státní zástupkyně Jana Murínová. V pátek od tragické události uplynulo půl roku.

„Práce a výzev, které z toho jsou, je tady celá řada,“ řekl dnes Rakušan. Zopakoval také ale výsledek šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), podle kterého nebylo možné události žádnou změněnou policejní prací zabránit. „Já samozřejmě nahlížím na celou řadu dílčích věcí, vytčena byla komunikace a lepší analytický nástroj, do kterého se musí zainvestovat. Dále propojení zdravotnických registrů se zbraňovými, to už je schváleno v legislativě,“ dodal vicepremiér.

Europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná v pořadu řekla, že by měl Rakušan rezignovat. Vicepremiér oponoval, že jeho politická odpovědnost je za to, aby policie pracovala dobře, prošetřila veškeré souvislosti a aby z toho vznikla ponaučení. Pokud by měl pocit osobní odpovědnosti za tragédii, už by ve funkci nebyl, podotkl. Policie se podle něj snažila v rámci svých možností a informací, které v tu dobu měla, udělat maximum pro to, aby se tragédie nestala.

Při střelbě na fakultě v centru Prahy přišlo loni před Vánocemi o život 14 studentů a pedagogů. Krátce po útoku pachatel, který podle policie o pár dní dříve zavraždil muže a dvouměsíční dítě v Klánovickém lese na okraji Prahy a v den střelby také svého otce ve středočeské Hostouni, spáchal sebevraždu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.