Tchajwanská vláda se stejně jako obyvatelé tohoto asijského ostrova prezentuje proukrajinsky. Po rozpoutání války na Ukrajině zdobily barvy modrožluté vlajky zdejší mrakodrapy i historické památky, Tchaj-pej posílá napadené zemi humanitární pomoc a vláda přislíbila přispět i na její obnovu. Z ostrova přesto proudí do Ruska stroje, které agresorovi umožňují vyrábět zbraně potřebné k vedení války.

Od naší zpravodajky na Tchaj-wanu – Jen několik hodin poté, co Moskva předloni 24. února zahájila invazi do sousední země, opustili ruský trh všichni velcí dodavatelé vysoce přesných kovoobráběcích strojů. Ty Kreml potřebuje k produkci téměř všech zbraní ve svém arzenálu. Jsou nezbytné také k výrobě rozbušek, součástek do letadel, motorů, dronů, kvalitní optiky, využívat je může i jaderný výzkumný ústav.

Moskva se po rozpoutání války mohla spoléhat jen na stroje z Číny, která se k západním sankcím na ruský režim nepřidala, technologie se však ukázala jako nedostatečná. Kvalitnější stroje nakonec armáda dostala z Tchaj-wanu, který byl s uvalením sankcí na Rusko pomalejší. Rozšíření sankčního seznamu na vysoce přesné kovoobráběcí stroje přišlo po nátlaku Spojených států až loni v lednu.

Investigace tchajwanských a ruských novinářů ze serverů The Reporter a The Insider ale odhalila, že i rok poté, co začalo omezení platit, zůstává ostrov v jihovýchodní Asii největším dodavatelem těchto strojů do Ruska. 

Jen mezi březnem a zářím loňského roku se do Ruska dostaly tchajwanské stroje v hodnotě téměř 29 milionů dolarů (665 milionů korun). Pětina z nich mířila přímo z ostrova, zbytek do státu agresora putoval přes třetí země – především z Turecka a Číny. Turecko se dokonce stalo největším exportérem tchajwanských strojů na světě. 

Možná jen špička ledovce

Jak obcházení sankcí funguje, ukazuje na příkladu tchajwanské firmy I Machine Tool americký deník The Washington Post. Společnost si založila už před lety ruskou pobočku a v současné době prodává ruská kancelář zboží výhradně tchajwanské produkce. Jen mezi loňským lednem a červencem dostala zaplaceno od více než 40 výrobců zbraní a dalších dodavatelů ruské armády za blíže nespecifikované zboží přes 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). 

„Navzdory všem omezením kvůli sankcím a dalším problémům pracuje náš dodavatelský řetězec jako obvykle a všechno zboží je dodáno na ruské území včas,“ ujišťovala pobočka své zákazníky na sociálních sítích. Poté, co firmu s otázkami oslovili novináři, smazala ze sítí všechny zmínky o Tchaj-wanu. 

„Nesnažili se to příliš utajit,“ říká pro Aktuálně.cz novinář Lee Yian, který odhalení publikoval na tchajwanském serveru The Reporter. Spolu s ruskými kolegy z The Insider získali informace z databází, které jsou buď veřejně přístupné, nebo je možné se do nich dostat po zaplacení měsíčního předplatného. Případ, který odhalili, podle něj může být jen špička ledovce.

Postoj vlády

Lee dodává, že přestože s kolegy zveřejnili zjištění na konci ledna, tchajwanská vláda na odhalení dosud výrazněji nereagovala. 

Poté, co se zprávy o dodávkách strojů do Ruska objevily i v západních médiích, ministerstvo hospodářství ale zpřísnilo kontroly na vývoz těchto strojů. Nově také požaduje po výrobcích potvrzení koncového uživatele strojů, i v případě, že obchodníci zboží prodávají přes třetí zemi. Zároveň zařadilo ruskou společnost I Machine Tool na černou listinu, tchajwanské firmy s ní tak nesmějí obchodovat.

Ministerstvo navýšilo i pokutu za porušení předpisů. Nyní firmy zaplatí milion tchajwanských dolarů (738 tisíc korun). Dříve byla pokuta patnáctkrát nižší, uvádí server Focus Taiwan. „Mezinárodní pověst Tchaj-wanu je zásadní pro budoucí prodeje a musí být chráněna,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Velký zásah do stávajících sankcí Lee od vlády neočekává. „Jedním z důvodů, proč se vyhýbali tomu zařadit strojírenství do první vlny sankcí proti Rusku, je snaha udržet odvětví při životě. Závisí na něm živobytí desítek tisíc lidí,“ vysvětluje. 

V posledních letech se tchajwanské strojírenství potýká s konkurencí z Japonska, která kvůli inflaci výrazně zlevnila. Ostrov také na rozdíl od konkurentů, kteří pocházejí třeba i z Německa, nemá vlastní automobilový průmysl, který by prodeje podpořil. Tchaj-wan je tak závislý na exportu zboží do zahraničí. 

Lee označuje za vlažný i přístup veřejnosti. „Širokou veřejnost to příliš nezajímá. Většina reakcí, které mám, jsou ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny, Polska, Česka a zemí východní Evropy, které jsou Rusku blíž. Ukrajina je pro nás pořád dost daleko,“ popisuje.

Arthur Kharytonov z ukrajinské nevládní organizace mládeže Liberálně demokratická liga Ukrajiny popisuje, že zjištění investigativních novinářů je pro obyvatele napadené země šok. „Mysleli jsme si, že Tchaj-wan je proukrajinský a že dělá vše pro to, aby nám pomohl,“ uvádí pro Aktuálně.cz.

„Je to problém celého odvětví, tchajwanský příklad je ale specifický. Hlavně proto, že Tchaj-wan bude jednou čelit stejnému problému, jako máme my dnes,“ dodává s odkazem na hrozbu z Pekingu, který stále častěji naznačuje, že použije sílu, aby se zmocnil kontroly nad nezávislým ostrovem.

Zjištění novinářů tak podle něj přitáhlo na Ukrajině hodně pozornosti. „Lidé jsou z toho zmatení,“ říká.

Video: Rusko zoufale potřebuje zbraně, obcházení sankcí musí bránit lépe, říká generál Petraeus (14. 9. 2023) 

Generál Petraeus: Rusko zoufale potřebuje další zbraně, obcházení sankcí musíme bránit lépe. | Video: Asociated Press, Reuters

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.