![](https://i1.wp.com/i3.cn.cz/16/1602585675_P202009301032101.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Aktual.: 11.02.2025 11:18
Praha – Hodnota hliníku a výrobků z něj, které ČR loni vyvezla do USA, činila 872 milionů korun. Oceli a ocelových výrobků do Spojených států směřovalo za zhruba 614 milionů korun. S odkazem na data ministerstva průmyslu a obchodu to na svém webu uvedl Svaz průmyslu a dopravy (SP). Přímý dopad nových cel na hliník a ocel, které oznámil americký prezident Donald Trump, by podle svazu měl být nižší než v roce 2018.
Trump podle agentury AP odstranil výjimky ze svých cel na ocel z roku 2018, což znamená, že na veškerý dovoz oceli se bude vztahovat minimálně pětadvacetiprocentní clo. U cel na hliník zvýšil tarif z deseti na 25 procent. Nově podepsané dokumenty o změně Trumpových nařízení z prvního období v Bílém domě vstoupí v platnost 12. března. Cla Trump zavedl už za svého prvního funkčního období. Tehdy se vývoz těchto surovin z EU do USA snížil na polovinu, uvedla agentura DPA.
Zavedení nových cel by podle SP mohlo narušit dodavatelské řetězce v Evropě a zvýšit náklady na výrobu. USA pro Evropu představují druhé největší odbytiště oceli, loni tam směřovalo 2,23 milionu tun hotových ocelových výrobků. Největším trhem je pro Evropu Turecko.
Podle posledních dat Ocelářské unie klesla výroba surové oceli v České republice za první tři čtvrtletí loňského roku meziročně o 30 procent na 1,9 milionu tun. Snížení výroby je dáno zejména utlumením výroby v huti Liberty Ostrava, která zkrachovala. V důsledku nízké výroby se snížil i objem vyváženého zboží, naopak dovoz ocelových výrobků do ČR vzrostl. Největšími exportními trhy jsou pro české oceláře Německo a Polsko.
Předsedkyně Ocelářské unie Marcela Kubalová ČTK už dříve řekla, že Česko do Spojených států příliš ocelových výrobků nevyváží. Českou ocel ale podle ní odebírají jiné evropské země, které ji zpracovávají a do USA následně exportují.