![](https://i2.wp.com/cdn.xsd.cz/original/fd731dfa4f943475bdc7fb72efbed1b6.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Čínská společnost DeepSeek, která vznikla teprve předloni, před několika dny vydala svůj nový model umělé inteligence. Ten dočista otřásl světem a způsobil propad na americké burze u technologických firem a výrobců čipů. Co se přesně stalo a jak dobrý je opravdu čínský model? Na to odpovídá expert na umělou inteligenci a bývalý výzkumník v Google DeepMind Stanislav Fort.
Mnozí tvrdí, že firma DeepSeek vytvořila svůj model za zlomek ceny toho, co stojí modely jako ChatGPT na Západě. A podle všeho se jim i výkonnostně vyrovná. To vznáší zásadní otázky o budoucím směřování oboru a o tom, zda Spojené státy zůstanou i nadále v čele závodu o to, kdo bude nejlepší v umělé inteligenci.
Stanislav Fort
Vystudoval fyziku na Univerzitě v Cambridge, má doktorát v umělé inteligenci ze Stanfordu, pracoval jako výzkumník v umělé inteligenci ve společnosti Anthropic, byl vedoucím pro velké jazykové modely ve StabilityAI, působil také v Googlu v DeepMind a před nedávnem založil firmu Stealth, která se zabývá umělou inteligencí a bezpečností, kde je také šéf vývoje a výzkumu.
Jaký je poměr sil mezi Spojenými státy a Čínou? A co se skrývá za fenoménem DeepSeek? Byl to blesk z čistého nebe i pro odborníky, kteří se umělou inteligencí zabývají? Model R1 je navíc takzvaně „přemýšlecí“. Co si představit pod tvrzením, že „stroj přemýšlí“? A vytváříme křemíkového boha?
Podívejte se na video v úvodu článku.