Bývalý vysoký důstojník Bezpečnostní informační služby přišel podle zjištění Aktuálně.cz o prověrku. Dokument je osvědčením k nakládání s nejcitlivějšími informacemi týkajícími se bezpečnosti státu. Někdejší zpravodajec po odchodu ze služby pracoval v prezidentské kanceláři během mandátu Miloše Zemana. Podle něj sepsal zprávu o údajných chybách BIS pod vedením ředitele Michala Koudelky.

Letos osmapadesátiletý Jiří Rom končil v BIS coby šéf analytické sekce. Odpovídal za vyhodnocení zpravodajských poznatků. Ze služby odešel v půli roku 2020. Krátce předtím kontrarozvědka zjistila, že se stýkal s bývalým ministrem dopravy za Věci veřejné Vítem Bártou. Bárta proslul plánem na shánění kompromitujících informací na politické soupeře.

Z BIS Rom odešel ještě v létě téhož roku do prezidentské kanceláře, kde se stal zástupcem ředitele bezpečnostního odboru. Tehdejší prezident Miloš Zeman se přitom už roky otevřeně choval ke kontrarozvědce nepřátelsky. Zpochybňoval její schopnosti, její příslušníky nazýval hanlivě a opakovaně vyzýval k odvolání ředitele Koudelky.

Pár měsíců po Romově nástupu na Hrad dostal tehdejší premiér Andrej Babiš dokument z prezidentské kanceláře, jenž popisoval údajná selhání služby pod Koudelkovým vedením. Podle Zemana ho vypracoval Rom. Hrad opustil v listopadu 2022. A jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, přišel o bezpečnostní prověrku. Stalo se tak v průběhu posledních čtyř měsíců.

„Vůbec nevím, proč bych měl odpovídat“

„Národní bezpečnostní úřad v daném období eviduje tři případy osvědčení fyzické osoby na stupeň utajení přísně tajné, jejichž platnost zanikla vrácením jejich držitelem,“ sdělil Aktuálně.cz bezpečnostní ředitel úřadu Jaromír Kadlec. Právě Rom je podle zdrojů redakce z bezpečnostní komunity jedním z těch, kdo prověrku vrátil.

Bývalý důstojník BIS ji odevzdal v době, kdy s ním Národní bezpečnostní úřad podle informací redakce vedl řízení o zrušení její platnosti. Případnému negativnímu rozhodnutí předešel vrácením osvědčení. Tyto okolnosti už úřad nekomentuje. „Jejich poskytnutím by sám úřad porušoval zákon,“ podotkl ředitel Kadlec.

Nejpřísnější osvědčení umožňuje jeho držitelovi seznamovat se s nejcitlivějšími poznatky týkajícími se bezpečnosti státu. Jsou to takové informace, jejichž vyzrazení by mohlo vést k ohrožení demokratických základů Česka, zdraví obyvatel nebo bojeschopnosti obranných sil. K těmto druhům informací už Rom přístup nemá.

„Vůbec nevím, proč bych vám na to měl odpovídat. Nechápu váš zájem o to. Nejsem osoba veřejně známá, jsem úplně obyčejný člověk,“ reagoval Rom na dotaz redakce, proč osvědčení vrátil. Poslední rok a půl se bývalý zpravodajec pohybuje v privátní oblasti, kde nabízí služby bezpečnostní povahy.

Vrchní ředitel analytiky

Jiří Rom se přidal ke kontrarozvědce v červnu 1991. Začínal v jejím IV. odboru, jenž se zabýval extremismem. V průběhu času se stal ředitelem odboru. Koncem 90. let vystoupal na post náměstka pro operativní činnost. Jiří Růžek, který vedl BIS v letech 1999 až 2003, však Roma této funkce kvůli ztrátě důvěry zbavil.

Rom se za dalšího šéfa služby Jiří Langa vypracoval na vrchního ředitele analytické sekce, kde se vyhodnocují zpravodajské poznatky. Jeho pozice odpovídala postu náměstka. Stávající ředitel Koudelka však nechal v roce 2019 provést reorganizaci, analytika se zařadila pod náměstka pro operativu a Rom o svůj přístup do nejvyšších pater služby přišel.

Bývalý vysoký důstojník BIS Jiří Rom. | Foto: facebook.com

V bezpečnostní komunitě se mluvilo o napjatých vztazích mezi Romem a Koudelkou. Když Rom před necelými čtyřmi roky ze služby odešel, opustil ji prakticky z hodiny na hodinu. Předcházela tomu jeho jednání s Vítem Bártou, který měl před vstupem do politiky bezpečnostní agenturu. BIS o tomto setkání věděla a vyhodnotila ho jako problematický.

Na Hradě byl Rom podle Zemana hlavním zdrojem pro vypracování pětibodové zprávy, jež shrnovala údajná pochybení služby pod Koudelkovým vedením. Šlo třeba o tvrzení, že BIS nepracuje profesionálně, je odkázána na zjištění spojeneckých zpravodajských služeb nebo prezentací některých svých výsledků ohrožuje práci policie.

Koudelka sebral prověrku podřízenému 

Aktuálně.cz čerstvě narazilo na jiný případ, jenž se týká prověrky příslušníka Bezpečnostní informační služby. Šlo o zpravodajce V. K., který ke kontrarozvědce nastoupil v roce 2018. Jako takový měl osvědčení na stupeň přísně tajné. Jenže ředitel Koudelka mu ho v říjnu 2022 kvůli opakovanému porušení zpravodajské diskrétnosti sebral.

„Jednoznačně se prokazuje, že ze strany žalobce docházelo při nakládání s utajovanými informace k porušování povinností při ochraně utajovaných informací. Nejednalo se o ojedinělé pochybení, k porušování docházelo zjevně po delší dobu, o čemž svědčí i množství informací, jichž se zjištěné pochybení týkalo,“ stojí v rozsudku Městského soudu v Praze, jejž redakce získala.

Právě k pražské městské instanci V. K. podal žalobu na BIS, od níž chtěl prověrku zpět. Bez ní nemůže v kontrarozvědce sloužit. Jenže soud žalobu minulý měsíc zamítl, verdikt je pravomocný. V. K. tím jako zpravodajec skončil. „S ohledem na advokátní povinnost mlčenlivosti nemohu sdělit jakékoliv informace,“ řekl Aktuálně.cz v reakci na rozsudek jeho advokát Michal Bielecki.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.