Aktual.: 18.10.2024 13:19

Praha – Generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski nevidí důvod ke své rezignaci, do případného výběrového řízení na nového šéfa městské firmy se přihlásí. Řekl to na dotaz ČTK v reakci na dnešní tiskovou konferenci Bohuslava Svobody (ODS), na které primátor vyzval k rezignaci obviněných členů představenstva podniku a k vypsání výběrového řízení na generálního ředitele.

„K moji rezignaci není právní, ani jiný důvod. Jak jsem opakovaně řekl v minulosti, pokud bude vypsáno výběrové řízení na pozici generálního ředitele DPP, přihlásím se do něj,“ uvedl Witowski. Dodal, že primátor vyzval k rezignaci obviněné členy představenstva podniku, což on není. V sídle DPP v pondělí zasahovali policisté a pražské vrchní státní zastupitelství poté oznámilo obvinění řady fyzických a právnických osob, mezi která podle informací zástupců vedení města patří i členové představenstva podniku Marek Kopřiva a Jiří Špička.

Primátor Svoboda požaduje vyhlášení výběrového řízení na ředitele DPP

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) požaduje okamžitou rezignaci obviněných představitelů dopravního podniku (DPP) a vyhlášení výběrového řízení na jeho ředitele do konce října. Kromě toho požaduje plné obsazení orgánů podniku. Primátor to dnes řekl novinářům na mimořádné tiskové konferenci. V sídle DPP v pondělí zasahovali policisté a vrchní státní zastupitelství v Praze poté oznámilo obvinění řady fyzických a právnických osob, mezi která podle informací členů vedení města patří i členové představenstva podniku Marek Kopřiva a Jiří Špička. Podle Pirátů požadavky primátora už jsou na programu pondělního mimořádného jednání dozorčí rady DPP.

„Jsem přesvědčen, že je potřeba provést kroky tak, aby to bylo začátkem řešení problému v DPP, protože do této doby žádné zásadní kroky učiněny nebyly,“ řekl primátor. Dodal, že Piráti při koaličních vyjednáváních o kontrolu DPP usilovali, ale nyní je podle něj zjevné, že kontrola města nad jeho největší firmou není uplatňována dostatečně.

„Dneska jsme místo konstruktivního řešení svědky nějakého okopávání kotníků,“ řekl primátor. Dodal, že tři zmíněné požadavky směřují na jeho náměstka Zdeňka Hřiba (Piráti), jenž je předsedou dozorčí rady podniku, což je hlavní kontrolní nástroj města nad jeho firmou. V pondělí se bude situací podle Svobody zabývat i rada města. V pondělí zasedne také mimořádná dozorčí rada podniku, kterou svolal Hřib. Primátorova náměstkyně Alexandra Udženija (ODS) dodala, že otázku jistě projedná i městské zastupitelstvo, které zasedne příští čtvrtek.

Předseda pirátského zastupitelského klubu Viktor Mahrik ČTK a Českému rozhlasu řekl, že Piráty dnešní tisková konference překvapila. „Její svolání nebylo konzultováno s klubem Pirátů ani s panem náměstkem Hřibem,“ řekl. Primátorem zmíněné požadavky se pak podle něj shodují s těmi pirátskými, které vznesli již dříve tento týden. „Všechny ty body, které zmiňoval pan primátor, tak jsou na programu dozorčí rady,“ řekl dále. „Pokud primátor tady vyzývá ke změnám, tak my to samozřejmě velmi vítáme,“ dodal.

Do výběrového řízení se podle Svobody samozřejmě může přihlásit i současný ředitel Petr Witowski. Termín do konce října na splnění požadavků je podle zástupců ODS sice šibeniční, ale Hřib již měl na řešení stavu v podniku dostat času. „Jestli nebude (termín) dodržen, tak potom samozřejmě je debata o tom, jak dál a kdo tu zodpovědnost vezme,“ řekla Udženija. Doplnila, že i současná kauza patří mezi následky korupční kauzy Dozimetr z minulého volebního období.

V Praze aktuálně vládne koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN, která má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. V opozici jsou Praha Sobě, ANO a SPD.

DPP řídí pětičlenné představenstvo, jehož předsedou je generální ředitel podniku Witowski, který podle svého vyjádření obviněný není. Na ně dohlíží patnáctičlenná dozorčí rada, které předsedá Hřib. Pokud by rezignovali dva obvinění členové představenstva a následně případně i Witowski, představenstvo by bylo neusnášeníschopné, čehož se mimo jiné týká třetí z primátorových požadavků. Mahrik k tomu řekl, že podle jeho informací má dozorčí rada připraven postup i pro tuto situaci. Zástupce v dozorčí radě mají koalice i opozice či zástupci zaměstnanců. Valnou hromadou DPP je městská rada.

Mahrik dodal, že již avizované požadavky Pirátů jsou zavést v DPP protikorupční opatření, rezignace obviněných osob a Witowského z vedení podniku či postavení obviněných zaměstnanců mimo pracovní poměr. Za překvapivé označil, že se Svoboda nevyjádřil k tomu, že z dozorčí rady podniku odstoupil obviněný Jan Marek, který tam od minulého volebního období zastupoval TOP 09, nyní tvořící spolu s ODS a KDU-ČSL koalici Spolu.

Opoziční ANO požaduje dlouhodobě výměnu celé dozorčí rady a nyní i Hřibovu rezignaci z DPP i vedení města. „Dnešní tisková konference jen zopakovala část usnesení, které jsem navrhl a prosadil už ve středu na kontrolním výboru. Je s podivem, že dodnes jsou v pracovním poměru v DPP obvinění členové managementu. I proto trváme na rezignaci náměstka Hřiba, který situaci naprosto nezvládá a je za ni plně odpovědný,“ uvedl předseda pražského ANO Ondřej Prokop.

Poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) označil vystoupení vedení města za šaškárnu. Rada je podle něj ve schizofrenní situaci, kdy polovina koalice byla ve vedení města již v minulém volebním období. Podle Nachera je třeba začít hovořit o změně fungování DPP.

Vrchní státní zastupitelství v Praze v pondělí oznámilo, že obvinilo 13 fyzických a právnických osob za úplatkářské trestné činy související s plněním veřejných zakázek, podle serveru Seznam Zprávy se počet obviněných rozšířil na 14. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

DPP je největší firmou, kterou hlavní město vlastní. Loni dosáhl obratu 27,27 miliardy korun. Město dává ročně na jeho chod okolo 18 miliard korun. Zakázky DPP řeší policie opakovaně, z poslední doby je nejznámějším případem kauza Dozimetr, ve které čelí obžalobě devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, úplatkářství a praní špinavých peněz. Obžaloba tvrdí, že skupina obsadila v DPP důležité pozice tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Podíl.