Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.

Webová aplikace přináší uživatelům rozhraní, které účastníky nehody provede krok za krokem celým procesem zaznamenání nehody. Na webu www.bouracka.cz je v ostrém provozu už nyní.

Aplikaci spustila Česká kancelář pojistitelů (ČKP). „Každý, kdo někdy po nehodě vyplňoval obvyklý euroformulář, dobře ví, jak dlouho to trvá. V dnešní digitální době navíc u sebe většina lidí formulář ani tužku nemá, telefon naopak vždycky. Naším cílem je řidičům nepříjemnou situaci co nejvíce zjednodušit a urychlit a zároveň usnadnit vyřízení pojistné události,“ uvedl výkonný ředitel kanceláře Jan Matoušek. Benefit aplikace je podle něj v jednoduchém a návodném procesu.

„Řadu údajů, které v papírovém euroformuláři vypisujete zadáváním občanských průkazů, řidičských průkazů, technických průkazů a pojistky, tak vám aplikace načte sama podle jednoduchého postupu ukázání vozidla, či občanského průkazu,“ podotkl Matoušek.

Matoušek očekává významný vliv také v předcházení sekundárním dopravním nehodám, které vznikají právě při vyřizování administrativy po nehodě přímo na komunikaci. Pochvaluje si ji i dopravní policie. „Díky webové aplikaci mohou účastníci rychle zaznamenat potřebné údaje a my se tak můžeme soustředit na vážnější případy,“ upozornil Michal Hodboď z dopravní služby Policie ČR.

„Dopravní nehoda je psychickou zátěží. Navíc je to nečekaná, často chaotická situace, ve které lidé potřebují jasné a srozumitelné řešení. Nová aplikace Bouračka představuje důležitý krok k tomu, aby řidiči mohli jednoduše, bezpečně a přehledně zaznamenat potřebné údaje přímo na místě nehody,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Kdy mohu použít Bouračku a kdy musím volat policii?

Povinnost volat policii je určena zákonem a jde o situace, kdy například dojde k usmrcení nebo zranění. Také ve chvíli, kdy je hmotná škoda převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí částku 200 tisíc korun. Lidé musí volat policii i v případě, že dojde ke škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě.

Povinnost volání policie vzniká také v případech, kdy dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích. Případně také ve chvílích, kdy účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

Webová aplikace Bouračka primárně slouží pro nehody s odhadovanou škodou do dvou set tisíc korun bez zranění a bez podezření na trestný čin. Aplikace je dostupná zdarma.

Co nabízí aplikace Bouračka?

On-line nástroj nabízí například snadnější identifikaci účastníků a vozidel včetně možnosti naskenovat SPZ a doklady, zaznamenání poškození pomocí fotografií přímo z místa události, vyznačení situace na interaktivní mapě, včetně GPS polohy a času nehody.

Podle ředitele Úseku likvidace pojistných událostí Vladimíra Krejzara je důležité, aby účastníci zaznamenali situaci nehody ze vzdálenosti. „Aby bylo jasné, kdo do koho kde narazil,“ vysvětluje.

Aplikace dává možnost připojit svědky nehody, elektronické podepsání záznamu a okamžité odeslání dat do systému České kanceláře pojistitelů a do příslušných pojišťoven.

Nahrazuje Bouračka papírový záznam o nehodě?

Jde o elektronickou alternativu klasického papírového formuláře. Papírovou verzi je možné i nadále používat, nicméně těm, kteří mají možnost, ČKP doporučuje využít právě elektronickou variantu. Je rychlejší, pohodlnější a poskytuje přesnější podklady pro následné vyřízení škody.

Uznávají Bouračku všechny pojišťovny?

Ano, pojišťovny Bouračku podporují.

Je potřeba něco stahovat do mobilu?

Nikoliv. Bouračka je internetový formulář, proto není nutné dopředu nic stahovat, stačí otevřít stránku www.bouracka.cz a rovnou vyplňovat.

Musí mít oba účastníci chytrý telefon?

Pro vyplnění záznamu o nehodě pomocí Bouračky stačí, když bude mít chytrý telefon pouze jeden z účastníků. Záznam se vyplňuje na jednom zařízení. Druhý účastník dopravní nehody jen potvrzuje správnost údajů pomocí kódu, který mu bude zaslán SMS.

Podpis, tedy validaci vyplněných údajů, provedou oba účastníci dopravní nehody zadáním potvrzovacího kódu, který obdrží v SMS.

Je po vyplnění Bouračky automaticky nahlášena škoda pojišťovně?

Není. Pomocí Bouračky pořídíte elektronický záznam o dopravní nehodě. Záznam poté bude oběma účastníkům zaslán e-mailem. Kopii záznamu zašle aplikace pro informaci i příslušným pojišťovnám. Nicméně, pokud budete chtít uplatňovat právo na pojistné plnění, nezapomeňte škodu pojišťovně nahlásit a elektronickou verzi záznamu v PDF jí předat.

Jaké doklady budu potřebovat?

K identifikaci účastníků nehody je potřeba občanský průkaz, přičemž web ale jen načte údaje z dokladu a poté je ověří. Kopie ani fotografie dokladů se nikde neukládají.

Lze v průběhu vyplňování aplikaci opustit?

Ano, pokud si budete chtít během vyplňování formuláře něco ověřit nebo zatelefonovat, můžete z aplikace vyskočit a vyplňování přerušit. Formulář zůstává předvyplněný šedesát minut od poslední aktivity. Pokud ale aplikaci ukončíte (zavřete), vše se vymaže a bude nutné začít údaje vyplňovat znovu.

Co když druhý účastník nehody odmítne použít Bouračku?

V takovém případě můžete použít klasický papírový formulář. Pokud se s druhým účastníkem neshodnete vůbec, Česká kancelář pojistitelů doporučuje volat policii.

Podíl.