Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz opouští svůj post v Bílém domě. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že jej nominuje na post velvyslance USA při OSN. Funkci prozatímního poradce pro národní bezpečnost bude zastávat Marco Rubio vedle svého úřadu ministra zahraničí, napsala republikánská hlava státu na síti Truth Social.
Americká média již ve čtvrtek odpoledne SELČ informovala, že Waltz svou funkci opustí nejspíš ještě v průběhu dne. Na svém postu podle stanic CBS News a Fox News končí také Waltzův zástupce Alex Wong.
„S potěšením oznamuji, že na post příštího velvyslance Spojených států při OSN nominuji Mikea Waltze,“ napsal Trump, podle kterého Waltz během svého působení v armádě, Kongresu i v pozici poradce pro národní bezpečnost šéfa Bílého domu usiloval o to, aby zájmy USA byly na prvním místě.
„V mezidobí bude ministr zahraničí Marco Rubio zastávat funkci poradce pro národní bezpečnost a zároveň bude pokračovat ve svém silném vedení ministerstva zahraničí,“ sdělil americký prezident. V případě, že Trump nominuje Waltze na post velvyslance USA při OSN, bude o jeho potvrzení do funkce rozhodovat Senát. Trump na konci března stáhl nominaci členky Sněmovny reprezentantů Elise Stefanikové na tento post. Podle médií to udělal kvůli obavám z ohrožení těsné většiny, kterou republikáni ve sněmovně mají.
Aféra Signalgate
Waltz 13. března Goldberga nedopatřením pozval do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde byli také viceprezident JD Vance či ministr obrany Pete Hegseth, který ostatní informoval o konkrétních cílech chystaných amerických útoků či zbraních, které USA nasadí. Aplikaci Signal Washington neschválil pro sdílení citlivých informací a Goldberg posléze její použití ke koordinaci útoku označil za „nehorázně lehkomyslné“.
Poté, co Waltz za zavřenými dveřmi přiznal autentičnost reportáže o incidentu, kterou zveřejnil Goldberg v The Atlantic, diskutovali představitelé Bílého domu o tom, zda by neměl rezignovat, píše web CBS News. Waltz však své odstoupení nenabídl a Trump ho tehdy o odstoupení nepožádal. Prezident se Waltze veřejně zastával. Označil ho například za „dobrého člověka“, který „dostal lekci“.
„Nyní se podle CBS zdá, že Trump dospěl k závěru, že od aféry už uplynulo dost času, aby výměnu mohl prezentovat pouze jako reorganizaci,“ přiblížil zpravodaj ČT ve Washingtonu Bohumil Vostal.
Trumpova administrativa kvůli incidentu následně čelila ostré kritice. Bezpečnostní experti v rozhovorech s médii upozorňovali na to, že využití aplikace Signal pro diskusi o takto citlivých otázkách je ohrožením národní bezpečnosti. The Atlantic poznamenal, že za běžných okolností by některé informace z chatu podléhaly utajení. Trumpova administrativa opakovaně popírala, že by na chatu byly sdíleny utajované informace.
Deník The Wall Street Journal (WSJ) na konci března napsal, že Waltz v důsledku aféry ztratil vliv na prezidenta a přízeň vysoce postavených poradců uvnitř Bílého domu, i když mu Trump veřejně vyjádřil podporu.
V očích republikánského prezidenta nebylo Waltzovým největším prohřeškem podle zdrojů WSJ založení chatu v aplikaci Signal pro koordinaci úderů na jemenské povstalecké hnutí hútíů, ale to, že měl v telefonu číslo na Goldberga a nechtěně ho do konverzace přidal.