Horizont ČT24: Návrat rakouských svobodných (zdroj: ČT24)

Před pěti lety stáli rakouští svobodní (FPÖ) za pádem vlády, letos možná budou sestavovat novou. Dokázali se oklepat z korupční kauzy a nyní vedou průzkumy. V kampani sázejí na migrační kartu, euroskepsi, ale také na útoky na soupeře a média.

„Ve volbách roku 2024 se připoutejte, vy utlačovatelé lidu. Budete se muset vypořádat s mlčící většinou a stranou svobodných!,“ hřímal předseda Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl. Sám se opět označil za „lidového kancléře“, jak dříve nacisté nazývali Adolfa Hitlera.

Inspiraci minulostí ale Kickl odmítá, cílit chce na budoucnost. V průzkumech pravicoví populisté vedou. „Lidé už toho pomalu mají dost. Mlčící většina má pravdu. A my vám pomůžeme dosáhnout průlomu,“ slibuje předseda svobodných.

Migrace klíčovým tématem

Ke vzestupu svobodných v Rakousku napomohla v minulosti uprchlická krize z let 2015 až 2016. Ve volbách o rok později skončili na druhém místě těsně za socialisty a vytvořili vládu spolu s lidovci, připomněl zpravodaj ČT Jan Šilhan.

Dalším aspektem, který přispěl k oblibě pravicových populistů, pak byla podle zpravodaje nespokojenost s koronavirovými opatřeními. V Rakousku se konaly velké protesty, z nichž těžili nejvíc právě svobodní. „Je tu i zklamání konzervativních voličů z éry lidovců, Kurzovy éry, která skončila nevalně aférami, třeba kauzou spojenou s nákupem zfalšovaných předvolebních průzkumů,“ poznamenal Šilhan.

Svobodní se inspirují úspěchem Alternativy pro Německo nebo maďarského Fideszu. FPÖ přitom dokázala vymazat dopad aféry, po které ji mnozí pohřbívali. Před pěti lety tehdejší šéf strany Heinz-Christian Strache na nahrávce z ostrova Ibiza nabízel veřejné zakázky výměnou za pomoc ve volbách.

Korupční kauza vedla k odchodu svobodných z kabinetu a následně k jeho pádu. „Musím odejít z ministerstva vnitra. Mohu se pustit do jiného oboru, mohu být třeba manažerem klubu. Každopádně žádný člen svobodných už nemůže do čela ministerstva jít,“ tvrdil v květnu 2019 Kickl jako tehdejší ministr vnitra.

Možný návrat na výsluní

V té době by si na pozdější vzkříšení svobodných vsadil málokdo. Kickl ale obor nezměnil a teď vyhlíží minimálně stejné vládní posty, ne-li vyšší. Rakouští národovci mají v průzkumech 28 procent. Zbavili se stínu vlastního skandálu a využívají i afér konkurentů.

Lidovce totiž tíží proces s exkancléřem Sebastianem Kurzem kvůli údajně křivé výpovědi před parlamentním výborem. Právě lidovci se ale mohou spojit se socialisty a svobodné odstavit. Budoucí scénáře jsou zatím nejasné – stejně jako samotný termín podzimních voleb.

Svobodní mezitím se svými původními koaličními partnery, lidovci, stále spolupracují v některých místních vládách, ať už jde o Dolní a Horní Rakousy, nebo Salcburk, připomíná Šilhan.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.