Tisíce kritiků prezidenta Donalda Trumpa v sobotu napříč Spojenými státy vyšly do ulic, aby vyjádřily nespokojenost s vládou, která podle nich ohrožuje demokracii. Lidé odmítli masové deportace, rozpočtové škrty, nátlak na univerzity, média i právníky, ale i přístup k válce v Gaze, píše Deutsche Welle (DW). Protesty se konaly na Manhattanu, před Bílým domem či v Massachusetts.

Akce se uskutečnily na stovkách míst po celé zemi. Jeden z organizátorů, skupina nazvaná 50501, kde čísla představují 50 protestů v 50 státech a jedno hnutí, označila protesty za „decentralizovanou rychlou reakci na antidemokratické a nezákonné akce Trumpovy administrativy a jejích plutokratických spojenců“.

V Bostonu někteří protestující vyjádřili obavu z podle nich policejního státu a Trumpovu vládu označili za fašistickou. „Toto je pro svobodu v Americe velmi nebezpečná doba. Chtěl jsem, aby se chlapci dozvěděli o původu této země a o tom, že někdy musíme za svobodu bojovat,“ řekl agentuře AP osmdesátiletý Thomas Bassford, který byl na protestech v Maine se svou partnerkou, dcerou a dvěma vnuky.

Za Palestince i Zelenského

V hlavním městě Washingtonu lidé vyjádřili obavy, že Trump ohrožuje demokracii a ideály, které země zastává. Někteří z nich pochodovali a skandovali „Svobodná Palestina“. Jiní si přinesli ukrajinskou vlajku na projev solidarity s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, píše DW.

Tisíce lidí pochodovaly i centrem Portlandu u tichomořského pobřeží, zatímco stovky obyvatel San Franciska v Kalifornii volaly po odvolání Trumpa z prezidentské funkce.

Demonstranti se sešli také v Denveru, kde vyjádřili solidaritu s přistěhovalci, či v Anchorage na Aljašce, kde se na transparentech objevily rozličné kritiky vůči Trumpově administrativě. „Žádná cedule není dost velká na to, aby na ní byly uvedeny VŠECHNY důvody, proč jsem tady!“ stálo na jedné z nich.

Organizátoři protestů se staví proti tomu, co je podle nich porušováním občanských práv a ústavy ze strany Trumpovy administrativy. V New Yorku lidé hlásali slogany jako „V Americe nejsou žádní králové“ nebo „Vzdorujme tyranii“, uvádí DW.

Podpora imigrantů a univerzit

Lidé kritizují zejména snahy deportovat desítky přistěhovalců a propouštět tisíce státních zaměstnanců. Mnohým demonstrantům se dále nelíbí, že se kabinet neřídí verdikty federálních soudů, ruší některé podpůrné programy a omezuje ochranu transgenderových osob. Demonstranti vyjádřili podporu i univerzitám ohroženým škrty ve financování.

Protesty se konaly rovněž před prodejnami automobilů Tesla miliardáře Elona Muska, který je Trumpovým blízkým spolupracovníkem. Musk má v rámci své skupiny pro zefektivnění státní správy (DOGE) na svědomí právě propuštění přes dvou set tisíc státních zaměstnanců.

Jeho úřad navíc stojí za rozkladem některých federálních agentur, jako je USAID sloužící k poskytování zahraniční pomoci, ale také samotného ministerstva školství, připomíná DW.

Jiné akce, které zahrnovaly potravinové sbírky či dobrovolnictví a charitu, se podle AP konaly v komorní atmosféře a cílily na místní komunity.

Podobné protesty proti krokům nové Trumpovy administrativy se konaly po celých Spojených státech už před dvěma týdny.

Podíl.
Exit mobile version