Ke krvavému útoku v koncertní síni ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy došlo 22. března. Ruský prezident Vladimir Putin oslovil národ až druhý den. Nyní se objevily údajně „vzácné záběry“, které mají dokazovat, že Putin řešil teroristický útok od prvních minut.
0:48

Záběry ruského novináře, které mají dokazovat, že Putin řešil teroristický útok u Moskvy od prvních okamžiků. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Pavel Zarubin

Páteční střelba v koncertní hale Crocus City Hall si vyžádala nejméně 137 mrtvých a téměř 200 zraněných. Jde o nejsmrtelnější podobný útok v Rusku za poslední desetiletí. 

Putin v tmavém obleku s tmavou vázankou promlouval k Rusům až druhý den. Prorežimní novinář Pavel Zarubin ze státní televize Rossija 1 později umístil na svůj účet na sociální síti Telegram záběry, na kterých má Putin řídit z prezidentské kanceláře hon na útočníky okamžitě po teroristickém útoku. O tom psala i státní agentura RIA Novosti.

„Potřebné pokyny jsou zadány. Putin dohlíží na každý krok vyšetřování,“ zní komentář novináře. Putin mezitím říká do telefonu, že nejsou žádné změny nebo že bylo zadrženo jedenáct lidí. Poté ve stejném oděvu přednáší svůj sobotní projev o tom, že teroristé měli utéct na Ukrajinu, kde Rusové vedou již třetím rokem svou agresi.

Na záběrech se mihne i technika, na kterou mohl Putin natáčet právě projev k národu. Ukrajinský zpravodajský server Glavkom si klade otázku, proč je Putin celý den oblečen stejně? A spekuluje, že mohou existovat tři odpovědi.

První zní, že zpráva o útoku ho zastihla na jeho pracovišti a on zůstal ve své kanceláři téměř celý den, aniž by se stihl převléknout. 

Mohl také „první minuty a hodiny“ po útoku, tak i oslovení Rusů zaznamenat současně. Kreml se však z nějakého důvodu rozhodl projev k národu odložit na další den. Třetím důvodem je, že „unikátní záběry“ propagandistů jsou zinscenované a nemají nic společného s realitou. A jediným důvodem je snaha ukázat Putina jako jakéhosi „otce ruského národa“, který nepřetržitě pracuje v zájmu lidí.

„Viděl jsem, jak začali na všechny střílet,“ popsal svědek útok v koncertní hale v Moskvě | Video: Reuters

Podle Glavkomu stojí za zmínku, že několik hodin před útokem propagandisté zveřejnili video ze setkání Putina se členy ruské bezpečnostní rady. Putin na něm „v tmavém šedomodrém obleku a barevné kravatě projednával opatření proti šíření neonacistických myšlenek“.

Putin učinil oficiální prohlášení téměř 20 hodin po útoku. Nejprve bylo oznámeno, že jeho projev bude v noci. Pak byl ale zrušen. Ještě před zveřejněním jakýchkoli oficiálních informací začali někteří ruští politici z útoku obviňovat Ukrajinu, informovala BBC News Ukrajina.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.