
Startuje dobrovolné vojenské cvičení pro plnoleté studenty středních škol. V celém Česku se ho účastní na osm set mladých lidí. Je stejně náročné jako základní vojenský kurz pro nově nastupující armádní rekruty. Vojáci krokem chtějí rozšířit svoje zálohy a oslovit nastupující generaci. Finanční odměna je čtyřicet tisíc korun.
Část středoškoláků nastoupila v pondělí ráno na měsíční výcvik u táborské posádky. Kufr na kolečkách za vojenský batoh vyměnil i Michael Vaněk. Chce si vyzkoušet, jaké to je být vojákem. „Jsem tu hlavně kvůli střelbám, ale i dalším věcem, které se na cvičení dělají. Určitě je to i plat,“ přiznal.
Pokud studenti čtyřtýdenní kurz dokončí, dostanou od armády čtyřicetitisícovou odměnu. „Pro cvičící to bude fyzicky náročné, ale pozitivní pro ně bude zvýšení fyzické zdatnosti a psychické odolnosti,“ poznamenal náčelník odboru bojové přípravy velitelství teritoriálních sil Armády ČR Petr Kameníček.
Dívky tvoří pětinu přihlášených
Po dobu cvičení budou studenti bydlet v Bechyni, kde absolvovali i vstupní vojenskou prohlídku. „Je to skvělé, máme hezkou ubytovnu, to mě motivuje, že to vydržím, když budu hezky bydlet,“ ujistila účastnice výcviku Ema Váchová.
Jaké je to být vojákem, v létě zažije téměř osm set studentů na sedmi místech v tuzemsku. Dívky tvoří pětinu všech přihlášených účastníků.
Téměř třetina účastníků bude cvičit ve Vyškově. Výcvik absolvují ve Vojenském újezdu Březina. „Pro mě je to výzva na prázdniny. Protože se mi nechtělo je celé prosedět doma, hledal jsem nějakou kreativní brigádu,“ vysvětlil důvod účasti na cvičení Kryštof Svitko.
Vidina čtyřicetitisícové odměny přilákala i další jeho vrstevníky, řada z nich ale do Vyškova zamířila především překonat svoje hranice. „Je to něco nového, takže to bude těžké, ale fakt se těším,“ řekl Vojtěch Anderle.
„Můj táta je voják, tak mě k tomu motivoval. Chtěla jsem si vyzkoušet, jaké bude pracovat pod stresem a sáhnout si na dno,“ vysvětlila Natálie Podrazilová.
Po absolvování kurzu vojákem v záloze
Studenti se naučí základy přežití v přírodě, první pomoc i zacházet se zbraní. Kurz vyvrcholí dvoudenním přežitím v terénu. „Je to úplně stejné jako pro ostatní cvičící. Zdravotnická, taktická, střelecká (příprava), ale i topografická orientace v mapě, možná i nějaká sebeobrana,“ vyjmenoval tiskový a informační důstojník Velitelství výcviku Vojenské akademie Vyškov Martin Kresta.
Každý, kdo výcvik úspěšně zvládne, se stává vojákem v záloze. „V případě, že se absolvent rozhodne vstoupit do vojenské služby vojáka z povolání nebo aktivní zálohy, pak nemusí absolvovat kurz základní přípravy a rovnou vstoupí k vybranému útvaru,“ vysvětlila mluvčí armády Magdalena Dvořáková.
Armáda se podle Dvořákové snaží oslovit mladou generaci prostřednictvím sociálních sítí a akcí na veřejnosti, ale zároveň prý vnímá potřebu lidí přímo se armády dotknout – dobrovolné cvičení středoškoláků je dle ní jednou z možností.