Aktual.: 18.11.2024 17:49
Moskva – Vývoz ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy dnes pokračuje stabilně, uvedla podle agentury Reuters státní energetická společnost Gazprom. Touto cestou Gazprom pošle 42,4 milionu metrů krychlových, tedy stejný objem jako v neděli. V sobotu ruský podnik přerušil dodávky plynu rakouské společnosti OMV poté, co firma pozastavila část plateb v souvislosti s vyhranou arbitráží. Podle agentury Reuters nicméně údaje ukazují, že ruský plyn do Rakouska stále proudí.
Cena zemního plynu pro evropský trh s dodáním v prosinci dnes kolem 17:00 SEČ vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se mírně pod 47 eury za megawatthodinu (MWh).
Objednávky, takzvané nominace, plynu z Ukrajiny na Slovensko se dnes oproti předchozím dnům víceméně nezměnily. Nominace na plyn opouštějící Slovensko byly rovněž stabilní, ukázaly údaje provozovatele přepravní soustavy Eustream. Přibližně na úrovni předchozích dnů tak zůstaly i nominace na tok plynu ze Slovenska do Česka.
V pátek Gazprom oznámil přerušení dodávek rakouské energetické společnosti OMV počínaje sobotou. Rakouská firma pozastavila platby Gazpromu, aby získala částku, jež jí byla přiznána v arbitráži. Soud OMV přiznal odškodné 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč).
Před sobotním přerušením dodávek Gazpromu firmě OMV proudilo ze Slovenska do Rakouska kolem 27 milionů krychlových metrů plynu denně. V neděli podle předběžných údajů Eustreamu dodávky činily asi 22,6 milionu krychlových metrů. Dnešní nominace na dodávky ze Slovenska do Rakouska pak dosahovaly 22,3 milionu krychlových metrů a přinejmenším část těchto dodávek se již podle neúplných předběžných údajů uskutečnila, píše Reuters.
Společnost OMV před přerušením dodávek dostávala od Gazpromu kolem 17 milionů krychlových metrů plynu denně. Tyto dodávky nyní podle Reuters přebírají noví kupci či prostředníci.
Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a za úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc s ruskou státní společností vede několik dalších sporů.
Naopak do Česka dovoz ruského plynu v posledním roce roste. Zatímco po většinu loňského roku do ČR netekl z východoevropské země žádný plyn, od loňského podzimu se jeho podíl postupně zvýšil, vyplynulo z loňských statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a agentury Bloomberg. Za celý rok 2023 podíl ruského plynu podle ERÚ činil kolem sedmi procent. Většinu ostatních dodávek tvořil plyn z Norska a zkapalněný zemní plyn LNG z terminálu v Nizozemsku, uvedl úřad.
Bloomberg zároveň v minulých dnech upozornil, že obchodníci v Česku se letos ještě výrazněji vracejí k plynu z východu, odkud teče zejména ruský plyn. Důvodem je především nižší cena. „Ruský plyn teče do České republiky, protože to jednoduše dává ekonomický smysl,“ řekl agentuře analytik KBC Group Dominik Rusinko. Agentura v této souvislosti upozornila na poplatky za přepravu plynu přes Německo, které dopravu ze západu prodražují. Rostoucí podíl ruského plynu v tuzemském dovozu připomněl také ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V listopadu je podle něj podíl ruského plynu na celkovém tuzemském dovozu kolem 94 procent plynu, který do země přitekl ze Slovenska. Úřady v této souvislosti v minulosti připomínaly, že výběr dovozu plynu závisí na rozhodnutí obchodníka a stát na něj nemá vliv.
Rusko, které bylo před zahájením invaze na Ukrajinu největším dodavatelem plynu do Evropy, ztratilo většinu evropských odběratelů v souvislosti se sankcemi a snahou EU snížit závislost na ruských energiích. Od konce února 2022, kdy Moskva zahájila vojenskou invazi na Ukrajinu, západní státy postupně uvalily na Rusko řadu sankcí, které se týkají i energetiky. Vnitrozemské státy ve střední Evropě dostaly výjimku na dodávky plynu, aby získaly více času najít si alternativní dodavatele. Na konci letošního roku však skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu a nepočítá se s jejím prodloužením.