
Komerční prezentace Aktual.: 8.05.2025 16:38
Praha – Snímky z druhé světové války, ale také z dalších válečných konfliktů představuje nová fotografická výstava ČTK Válečné okamžiky. Agentura ji připravila k 80. výročí ukončení druhé světové války. Putovní venkovní expozici lze vidět ve Valdštejnské zahradě. Při Dnu otevřených dveří Senátu ji dnes zahájil jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS).
Vystavené fotografie podle Vystrčila představují pravdivou historii. „Pokud si budeme lhát do kapsy a říkat si, že to bylo v minulosti jinak, je potom pravděpodobnost, že zvládneme současnost i budoucnost, podstatně menší,“ řekl předseda Senátu v proslovu k zahájení výstavy.
Ve Valdštejnské zahradě budou výstavní panely do 29. května, vedle toho je lze do 31. května vidět také v Centrálním parku na pražské Pankráci. Pak výstava zamíří do krajů. Mimopražskou premiéru bude mít na přelomu července a srpna při Letní filmové škole v Uherském Hradišti, na podzim se vydá do Šumperka a do Brna.
Hlavní motiv na 20 oboustranných panelech tvoří snímky z druhé světové války, doplňují je záběry z dalších konfliktů. Fotoreportéři mapovali místa bojů, civilní život a další s válkou spojené události. Výstava ukazuje snímky, které se staly součástí propagandy, i snímky, které si vydobyly ocenění svou autentičností. U některých záběrů autoři riskovali život, aby přinesli obrazové svědectví o průběhu války.
“Na výstavu jsme vybrali téměř 140 fotografií. Pocházejí nejen z dobové produkce ČTK, ale také z velkého množství zahraničních zdrojů, které zastupuje společná fotobanka ČTK/Profimedia. Vedle fotografií zahraničních agentur jde i o archivy různých institucí,” uvedl šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch, který je spoluautorem výstavy. Některé snímky zapůjčila společnost Czech Photo, která organizuje domácí soutěž Czech Press Photo.
Vidět lze ikonickou fotografii Roberta Capy z agentury Magnum Photos, který za španělské občanské války v roce 1936 zachytil padajícího republikánského vojáka poté, co ho zasáhla střela. ČTK zachytila průběh berlínské schůzky z 15. března 1939, na níž nacistický vůdce Adolf Hitler v noci oznámil prezidentovi Emilu Háchovi, že ráno překročí německé vojsko hranice.
Nechybějí snímky z vylodění v Normandii z 6. června 1944 nebo z koncentračních táborů, nejčastěji po jejich osvobození. Neznámého autora má fotografie z dubna či května 1943 z Varšavy, zachytila vzdávajícího se vyděšeného chlapce během likvidace varšavského ghetta.
Jeden z panelů se věnuje poválečnému smíření, další izraelsko-arabskému konfliktu, válce ve Vietnamu, genocidě ve Rwandě. Nechybí Ukrajina, snímek fotografa ČTK z roku 2022 Ondřeje Demla zobrazuje hru s míčem před zničenými obytnými domy v Borodjance nedaleko Kyjeva.
S výstavou se pojí několik podcastů k fenoménu válečné fotografie, které připravili studenti žurnalistiky FSV UK v rámci kurzu agenturní žurnalistiky v Akademii ČTK. K dispozici jsou pracovní listy pro školy. “Stejně jako předchozí putovní výstavy ČTK je i ta letošní naším příspěvkem k doplnění výuky společenských věd. Ze škol ve městech, která naše výstavy hostila, máme velmi hezkou zpětnou vazbu,” uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou expozice.
Putovní venkovní fotografické výstavy ČTK pořádá od roku 2018, kdy u příležitosti stého výročí založení Československa a ČTK připravila expozici Okamžiky století. Ta měla rovněž premiéru ve Valdštejnské zahradě. V následujících letech připravila ČTK výstavy Okamžiky sametové revoluce, Nežádoucí okamžiky, Olympijské okamžiky, Česko/slovenské okamžiky a Prezidentské okamžiky. Zatím poslední byla expozice 100kamžiků, v níž ČTK loni zmapovala století vlastní fotografické produkce.