Komerční prezentace Aktual.: 1.11.2024 13:18
Olomouc – Boty Lídy Baarové, Adiny Mandlové, Zity Kabátové nebo Věry Ferbasové zdobí ode dneška výstavu designu v prostorách olomouckého Cafe New One. Jedinečnou kolekci českého sběratele Lubora Obendraufa, která nabízí retro pohled do minulého století v podobě unikátních střevíčků a lodiček, doplňují současnými trendy talentovaní čeští designéři a výrobci obuvi. Expozice nabízí také kovové plastiky olomouckého sochaře Jana Dostála či výrobky z ateliérů designu českých vysokých škol, řekl ČTK za pořadatele Pavel Vysloužil. Výstava je součástí olomouckého festivalu Design Days.
Výstava Design Olomouc se koná podruhé. „Chceme ukázat lidem z regionu co zajímavého se odehrává v rámci designu v celé republice. K vidění jsou zde proto například zajímavá díla z Designbloku z Prahy, který se uskutečnil na začátku října, nechybějí ani místní umělci a jedno oddělení je na výstavě věnováno starým a novým botám,“ řekl Vysloužil.
Návštěvníky výstavy tak čeká retro pohled do minulého století v podobě unikátních střevíčků a lodiček, které vznikly v ševcovských dílnách v Československé republice. „K vidění jsou například ještě nikdy nevystavené boty Emy Destinnové, své boty zde má také Adina Mandlová, Lída Baarová či Věra Ferbasová. Jedinečná kolekce českého sběratele Lubora Obendraufa nebyla v této podobě nikdy vystavena,“ doplnil pořadatel akce. Sběratel, který se zaměřuje na dámskou módní, vycházkovou a luxusní obuv, má ve svých depozitářích více než 2500 často unikátních párů.
Současné obuvnické trendy jsou na výstavě zastoupeny například českým designérem a výrobcem obuvi Martinem Brnou, který dělá boty například pro prezidenta Petra Pavla. Společně s Janem Dostálem také stvořili boty k 35. výročí sametové revoluce s českými symboly a ocelovými klíči. „Zastoupeny jsou také boty mladých zlínských designérů z ateliéru obuvi baťovské univerzity, jejichž podešve jsou tisknuté na 3D tiskárně. Nechybí ani eko značka Kave z Holešova, která dělá boty z recyklované obuvi,“ dodal Vysloužil.
Obuvnickou část výstavy doplňují designové výrobky řady odvětví, k vidění je například kolekce Ateliéru průmyslového designu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vzniklá z dlouhodobé spolupráce s firmou Plastia. „K vidění jsou konvičky, které objely svět, byly na Expo v Dubaji, nechybí ani čerstvá kolekce z Designbloku v Praze,“ řekl ČTK zástupce ateliéru Martin Surman.
Zastoupen je na výstavě svými exponáty také olomoucký sochař Jan Dostál, jeho kříž s devítikilogramovým křišťálem, který byl nedávno osazen na vrcholek věže protějšího Červeného kostela, si mohou zájemci zblízka prohlédnout z okna prostřednictvím biatlonového dalekohledu. Přehlídku designu doplňuje také vystavený olympijský oděv Jakuba Jurky, jehož autorem je módní návrhář Jan Černý, nová kolekce českých hodinek Prim nebo design sloupové vrtačky z První hanácké BOW. Výstava bude otevřena do 16. listopadu, doprovodí ji také workshopy.