![](https://i3.wp.com/i3.cn.cz/16/1489568443_P201703150311901.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 11.02.2025 22:24
Praha – Vysokoškolská novela nezavede příspěvek matkám z řad studentek na hlídání jejich malých dětí. Sněmovna dnes vyhověla námitkám Senátu, který takzvané hlídačkovné kvůli jeho koncepci odmítl. Novelu, která má především reformovat doktorandské studium včetně financování a více osamostatnit Národní akreditační úřad, nyní dostane k podpisu prezident.
Proti hlídačkovnému se kromě Senátu postavili ministr školství Mikuláš Bek nebo Česká konference rektorů. Vytkli této poslanecké úpravě vládní předlohy nesystémovost, možné zneužívání a zvýšení výdajů vysokých škol, které by mohlo dosáhnout až čtvrt miliardy korun ročně. Podle dohod ministerstev školství a sociálních věcí by se příspěvek, který by podle poslanecké úpravy činil polovinu minimální mzdy, aktuálně zhruba 10.500 korun měsíčně, měl být začleněn do rodičovského příspěvku. Sněmovna by tuto úpravu měla projednávat ve čtvrtek.
Vysokoškolská novela má uzákonit akreditační úřad jako samostatnou právnickou osobou s větší nezávislostí na ministerstvu školství. Úřad by měl od července nově akreditovat i programy vyšších odborných škol, které by podle chystané úpravy školského zákona mohly nabízet i kratší studijní programy než dosud.
Sestavování programu schůze Sněmovny vyplnilo zhruba sedm hodin
Sestavování programu nynější řádné schůze Sněmovny vyplnilo dnes i s hlasováním zhruba sedm hodin. Opoziční poslanci ANO, SPD a Pirátů navrhli šest desítek úprav, neprosadili ani jednu z nich. Program schůze schválila dolní komora podle plánu vládní většiny i se středečním projednáním policejní žádosti o vydání lídra SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání, jehož zařazení navrhla předsedkyně mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO).
V dolní komoře se nenašla většina pro individuální požadavek Toma Philippa z vládní KDU-ČSL, aby poslanci projednali ve středu odpoledne předlohu o zákazu prodeje a podávání energetických nápojů dětem. Získal podporu 57 ze 163 přítomných zákonodárců.
K programu vystoupily dvě desítky opozičních poslanců. Zejména lavice určené pro koaliční zákonodárce byly při jejich vystoupeních téměř prázdné. Vládní tábor prosadil už při odpoledním zahájení jednání s ohledem na očekávané průtahy se schvalováním programu možnost nočního jednání Sněmovny.
Mezi prvními vystoupili předsedové opozičních hnutí ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura, oba obdobně jako v minulosti nešetřili kritikou vlády a premiéra Petra Fialy (ODS). Babiš navrhl doplnit program o dvě desítky bodů. V asi hodinovém vystoupení mluvil například o tom, jak by měla Evropa reagovat na zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států. „Green Deal musí být okamžitě zrušen,“ prohlásil.
Rovněž Okamura ve zdůvodňování své snahy rozšířit program o tři témata zmínil Zelenou dohodu pro Evropu. „Jestli SPD bude v příští vládě, a to bychom rádi byli, tak my to řekneme, že chceme ukončit Green Deal, budeme to prosazovat i na mezinárodní úrovni,“ uvedl. Lídr SPD soudí, že by bylo potřeba odstoupit také z pařížské klimatické dohody. „To už je všechno překonané i v souvislosti s rozhodnutími (amerického prezidenta) Donalda Trumpa. Evropa úplně ztrácí konkurenceschopnost,“ řekl.
Předsedové poslanců ANO a Pirátů Alena Schillerová a Jakub Michálek navrhovali projednání obdobných bodů ohledně dalšího působení nepravomocně odsouzeného libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) v dozorčí radě polostátní energetické společnosti ČEZ. Michálek přenesl celkem devět požadavků, na rozdíl od místopředsedy Sněmovny za ANO Aleše Juchelky, jenž obsadil sněmovní řečniště přibližně na hodinu, ale žádný návrh na úpravu programu schůze nevznesl.
Z opozičních řad zaznívaly výtky, že ve čtvrtek nebudou vzhledem k mimořádné schůzi svolané z koaličního podnětu interpelace na členy vlády. Jejich návrhy se týkaly přednostního projednání některých zákonů i některých obecných témat. Například Radovan Vích (SPD) neuspěl se sněmovním projednáním okolností vývozu dronů na Ukrajinu, které prověřují orgány činné v trestním řízení. Jde mimo jiné o možné zneužívání diplomatických pasů a o zapojení české armády.
Návrh možnosti nočního jednání, o němž Sněmovna hned hlasovala, zdůvodnil předseda poslanců ODS Marek Benda snahou projednat některé zákony. „Věřím, že jsme toho nenaplánovali příliš mnoho, ale kdyby se některý z těch bodů měl zaseknout, tak abychom byli schopní ho dodělat,“ uvedl.
Poslanci by dnes měli rozhodnout o takzvaném hlídačkovném pro vysokoškolačky s malými dětmi, jehož vyškrtnutí z vysokoškolské novely žádá Senát. Projednat by měli vládní předlohu o navýšení náborového příspěvku a benefitů pro vojáky a několik zákonů ve druhém čtení. Jde například o školskou novelu, která budí spory zejména kvůli záměru převést placení nepedagogů ze státu na kraje a obce. Jana Berkovcová (ANO) vyškrtnutí této předlohy z programu.