Události v regionech: Vysoké Mýto pokácí usychající stromy (zdroj: ČT24)
Radnice ve Vysokém Mýtě nechá ve městě pokácet víc než osmdesát stromů – jehličnanů, vesměs borovic a smrků, které usychají. S problémem se potýkají i jiná města a jde o dlouhodobější trend nejen v Česku, ale v celé střední Evropě. Někteří experti přisuzují hynoucí jehličnany klimatické změně.
Pardubickým krajem se loni 11. července přehnala silná bouře. Na stromech se její následky ukazují v plné síle až teď. „Bohužel některé škody se objevují posléze, protože stromy chřadnou a vlastně se teprve zjišťuje, které přežijí, anebo nepřežijí,“ vysvětluje místostarosta Vysokého Mýta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
Menší stromy už město pokácelo, prvních osmadvacet větších čeká odstranění do března. Jde vesměs o borovice a smrky. Podle městského zahradního architekta a odborníka na zeleň Lukáše Štefla to souvisí s klimatickou změnou a dlouhodobým suchem, které jehličnanům nesvědčí.
„Ty dlouhodobě oslabené stromy, primárně z nedostatku vody, jsou potom náchylnější k výskytu škůdců a patogenů, kterým by se zdravý strom dokázal ubránit,“ míní Štefl.
Připravena je náhradní výsadba
Stromy určené k pokácení jsou označeny. Pokud by zůstaly stát, budou se v horizontu měsíců až let samovolně lámat větve a postižený strom se nakonec může zlomit celý. S pokácením souhlasí i dotázaní obyvatelé města.
Za každý z vykácených stromů je už připravena náhradní výsadba. „Jde obecně o druhy listnatých stromů, které jsou více vhodné na teplotní extrémy, které se dějí. A také na nedostatečné zásobení vodou,“ vysvětluje Štefl.
Nejde jenom o problém Vysokého Mýta, stejný řeší i jiná města v Česku a celé střední Evropě.