Aktualizace: 9.07.2024 16:38

Brno – Oční lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v posledních měsících u pacientů evidují vyšší výskyt zánětů spojivek i infekcí v oblasti víček. Rizikovější je právě léto a s ním spojené vysoké teploty, kontakt s vodou i ztížená hygiena. Pozor by si měli dát zejména každodenní nositelé kontaktních čoček, uvedla dnes v tiskové zprávě primářka oddělení nemocí očních a optometrie Hana Došková.

Zánět spojivek je silně infekční onemocnění, které se projevuje zarudnutím oka, svěděním a pálením, otokem, pocitem cizího tělesa, ale i slzením a výtokem. „Velmi častým spouštěčem zánětů v letních měsících bývá u dospělých i dětí koupání v řekách, rybnících a často i v bazénech,“ sdělila Došková. Zejména lidé s kontaktními čočkami by si podle ní měli brát plavecké brýle nebo se vůbec nepotápět.

Další ohroženou skupinou jsou děti, u kterých zánět spojivek může doprovázet jiné, celkové infekční onemocnění, často předávané ve větších kolektivech, například na táborech. Rizikové může být léto i pro lidi, kteří trpí na opakované záněty potních a mazových žlázek v okrajích víček – tzv. ječná a vlčí zrna. „I vlivem nadměrného pocení v obličeji se jim v horkých měsících mohou vracet zánětlivé infekce nebo se vyskytovat nová onemocnění. Samozřejmě i takový zánět okrajů víček může být provázen současným zánětem spojivek,“ doplnila lékařka.

V případě infekce je důležité dodržovat zvýšenou hygienu rukou a vyvarovat se kontaktu s očima, aby postižený nekontaminoval okolí. Pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní, zhoršují se nebo je doprovázejí další zdravotní problémy, měli by lidé vyhledat lékaře.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.