Aktual.: 13.01.2025 15:57
Most/ Roudnice nad Labem (Litoměřicko) – Mobilní plynové topidlo, jež podle prvních informací hasičů mohlo stát po převržení za tragickým požárem restaurace v Mostě, se nesmí používat v uzavřených prostorech. ČTK to dnes řekl René Andres, marketingový manažer firmy Meva se sídlem v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, jež topidla vyrábí. Předzahrádka restaurace, kde ohřívač stál, sestávala z dřevěné konstrukce s pevným stropem a okny potaženými fólií. Andres řekl, že nechce spekulovat tom, co mohlo vést k požáru, ale podotkl, že už vhodné umístění výrobku má vliv na bezpečnost. Hasiči v neděli večer přístavbu strhli. Majitel objektu Jan Bohuslav ČTK řekl, že předzahrádka byla stavebně povolena.
„Obecně by topidla měla být umístěna ve venkovních prostorech,“ uvedl Andres a doplnil, že při umístění do uzavřených prostorů hrozí nebezpečí úniku nebezpečných spalin. Ohřívač pak musí být na vodorovném povrchu a neměl by být vystaven extrémním povětrnostním podmínkám. „Takže ano, už vhodné umístění topidla má vliv na bezpečnost provozu,“ zdůraznil. Další podmínkou umístění zařízení je dodržení nejméně metrové vzdálenosti od stěn i stropu, kupříkladu pergoly, a také od dalšího topidla a nechráněných hořlavých materiálů.
Topidla, o která se zvýšil zájem i po zákazu kouření ve veřejných uzavřených prostorech, mají několik bezpečnostních prvků. Jedním z nich je například termopojistka. „V případě náhodného zhasnutí plamene zapalovacího hořáku ochladí čidlo termopojistky a automaticky uzavře přívod plynu do hořáku,“ uvedl Andres. Výrobky disponují i takzvanou pádovou pojistkou, tedy automatické vypnutí při nebezpečném náklonu. „Funguje tak, že pokud dojde k nebezpečnému náklonu či převrácení topidla, dojde k uzavření ventilu topidla a tím k přerušení přívodu plynu do hořáku a uhašení plamene,“ řekl manažer.
Na topidla se nevztahuje povinnost pravidelného provádění revizí technikem. Podle manažera by se však měla zařízení důkladně prohlížet minimálně jednou za rok a jednou za dva roky měnit veškeré těsnicí prvky. Kontroly či výměny součástek může dělat technicky zdatná osoba, výrobce doporučuje i návštěvu specializovaných servisů.
Při požáru restaurace U Kojota zemřelo šest lidí. Dalších osm lidí utrpělo zranění, z toho tři byli převezeni do nemocnice v kritickém stavu. Příčině vzniku požáru se nadále věnují vyšetřovatelé.
Hasiči budou po požáru v Mostě dělat kontroly, řekl Rakušan
Hasiči budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v reakci na tragický požár restaurace v Mostě dělat kontroly a vyhodnocovat metodiky. Případné legislativní změny ministr nechá na vyhodnocení odborníků z hasičského záchranného sboru. Rakušan to řekl ČTK.
„Nechci předbíhat s nějakými změnami, to určitě nechám na vyhodnocení odborníků, to znamená hasičského záchranného sboru,“ řekl ČTK Rakušan. Doplnil, že generální ředitel hasičů Vladimír Vlček už v neděli avizoval, že hasiči budu v reakci na požár provádět kontroly a sledovat používání plynových ohřívačů nebo skladování lahví s propan-butanem.
Všem, kterých se neštěstí v Mostě dotklo, nabízí odbornou pomoc Probační a mediační služba spadající pod ministerstvo spravedlnosti. Vyškolení specialisté, probační úředníci a poradci pro oběti jsou připraveni poskytnout zájemcům informace o právech obětí či postupu trestního řízení, praktickou pomoc při jednání s úřady při vyřizování různých záležitostí či bezpečný prostor pro sdílení dopadů této traumatické události. Veškerou pomoc a poradenství poskytují pracovníci služby zadarmo. Na svém webu služba zveřejnila, na koho se mohou lidé kvůli tragickému požáru v Mostě obrátit a s čím jim mohou probační úředníci a odborníci pomoci.