Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.

Provizorní ordinace leží ve vesnici, která je patnáct kilometrů vzdálená od běloruských hranic. Čekárna se zaplnila už časně ráno. Tým zdravotníků, který sem přijel z Žytomyru, má několik hodin na to, aby pacienty ošetřil.

„Pokud jsou lidé upoutaní na lůžko nebo mají chronická onemocnění, jako je cukrovka nebo hypertenze, chodíme k nim domů,“ říká zdejší lékařka Julie. Pro některé pacienty, kteří sem chodí na pravidelné kontroly, je to jediná možnost, jak se dostat ke zdravotní péči i potřebným lékům.

Do vzdálenějších vesnic, jako je tato, tým mediků pravidelně jezdí jednou týdně. Zájem o ošetření má v průměru kolem třiceti pacientů. Počet výjezdů do regionů nyní postupně omezil až na polovinu. A to kvůli nedostatku financování – poté co zastavila pomoc americká vládní agentura pro mezinárodní rozvoj, uvádí ukrajinská strana.

„Díky grantu jsme mohli zaplatit práci ošetřujících lékařů a práci specialistů týmu. Mohli jsme také nakoupit potřebné vybavení a spotřební materiál. To vše nyní financujeme z vlastních zdrojů,“ říká organizátorka mobilního týmu zdravotníků Tetjana Koblovská.

Náhradní financování by mohla zajistit Evropa, věří Ukrajinci

Výjezdy zdravotníků zajišťují nejen prevenci, ale i psychologickou pomoc a očkování. Potřebné vakcíny a také jejich propagaci zajišťoval z amerických peněz zdravotnický odborový svaz v Kyjevě. Nyní pomoc částečně pokrývá ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.

Dobrovolníci a lékaři podle svých slov nespoléhají na možné obnovení americké podpory. Náhradní financování a nové partnery nyní hledají přímo na Ukrajině nebo v Evropě.

Zdravotnická pomoc dostala od ministra Rubia výjimku

Americký prezident Donald Trump již dříve prohlásil, že chce zrušení celé agentury USAID. Podle něj je neefektivní a zbytečně utrácí peníze například za humanitární pomoc. Nařídil zmrazit velkou část těchto výdajů na devadesát dní.

Po lednovém Trumpově nástupu do úřadu obdržely četné organizace, včetně například českého Člověka v tísni, oznámení od amerického ministerstva zahraničí. V e-mailu bylo uvedeno, že mají zastavit veškeré práce na programech, které pomáhají USA ze svého rozpočtu financovat.

Později ale právě ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že život zachraňující projekty mohou pokračovat. Upřesnil, že jde o potravinovou, zdravotnickou či logistickou pomoc. Administrativní činitelé říkají, že posoudí, zda je pomoc USA v souladu s prezidentovou agendou „Amerika na prvním místě“.

Podíl.
Exit mobile version