Aktualizace: 9.02.2024 10:55

Kyjev – Výměna ve velení ukrajinské armády, kdy hlavního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného ve čtvrtek nahradil dosavadní šéf pozemních sil Oleksandr Syrskyj, průběh ruské války na Ukrajině neovlivní, míní mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Informovala o tom agentura TASS. O střídání v čele ukrajinské armády informoval o den dříve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina se téměř dva roky brání ruské vojenské agresi.

„Nemyslíme, že jsou to faktory, které mohou změnit průběh speciální operace,“ řekl dnes Peskov novinářům, který k označení války použil Moskvou preferovaný termín „speciální operace“. Válka bude podle Kremlu pokračovat, dokud Rusko nedosáhne svých cílů.

Zelenskyj ve čtvrtek Zalužnému poděkoval za obranu země a za dosažená vítězství a navrhl mu, aby zůstal součástí jeho týmu. Ukrajinští vojáci pod velením Zalužného do značné míry odolali ruské invazi. Během prvního roku války dokonce dobyli zpět okupované části Charkovské oblasti a také osvobodili Cherson na jihu země coby jediné oblastní centrum, které ruská vojska dokázala obsadit. Padesátiletý Zalužnyj byl i strůjcem loňské protiofenzívy, ale Ukrajincům se tehdy podařilo jen málo narušit silně opevněnou ruskou obranu.

Rozhodnutí Zelenského o výměně v čele generálního štábu předcházely měsíce spekulací v médiích o neshodách mezi šéfem státu a velitelem armády Zalužným ohledně dalšího vedení války.

Generálplukovníka Syrského označil Zelenskyj za velitele se zkušenostmi z úspěšné obrany Kyjeva na počátku války i z úspěšné předloňské protiofenzívy v Charkovské oblasti. Podle agentury AP je osmapadesátiletý Syrskyj od roku 2013 zapojený do snah přizpůsobit ukrajinskou armádu aliančním standardům.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.