Video nalezené v telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje, že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla izraelská palba, napsal The New York Times (NYT). Dodává, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. Izraelská armáda později přiznala, že vyjádření nebylo pravdivé.

Patnáct členů palestinského Červeného půlměsíce, úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA a palestinské civilní ochrany, která podléhá úřadům kontrolovaným teroristickým hnutím Hamás, zahynulo podle představitelů agentur OSN, které působí v Pásmu Gazy, během střelby na jihu pásma v neděli 23. března. Zabití pak byli uloženi do masového hrobu. Pracovníci OSN se k tělům dostali až v neděli 30. března.

Zástupci Palestinského Červeného půlměsíce na páteční tiskové konferenci moderované OSN a Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK) uvedli, že téměř sedmiminutové video, které obdržel také NYT, přehráli Radě bezpečnosti OSN.

Izrael přiznal nepravdivé vyjádření

Izraelský armádní mluvčí Nadav Šošani dříve tento týden uvedl, že židovský stát nezaútočil na sanitku náhodně, ale že několik vozů bylo identifikováno jako podezřelých a že jeli směrem k izraelským silám bez zapnutých světel či výstražných signálů, což spustilo palbu. Šošani rovněž tvrdil, že devět ze zabitých byli palestinští ozbrojenci. Na žádost NYT o komentář k videu Jeruzalém bezprostředně nereagoval.

Později však izraelská armáda podle serveru The Times of Israel přiznala, že vyjádření o tom, že sanitky jely bez zapnutých výstražných signálů, nebyla pravdivá. Podle armády její počáteční tvrzení vycházela z popisu, který poskytli vojáci přítomní na místě. Z vyjádření také vyplývá, že armáda přiznává, že na zdravotníky a záchranáře stříleli její vojáci. Podle ní ale nevěděli o tom, že útočí na lidi, kteří nejsou ozbrojení.

Po střelbě podle sobotního stanoviska armády vojáci shromáždili těla mrtvých na jedno místo a o improvizovaném hrobu informovali OSN, aby její pracovníci těla vyzvedli. Ti však z počátku nedokázali místo najít. Armáda také tvrdí, že její vojáci nestříleli z bezprostřední blízkosti a nikoho nepopravili.

Záběry z videa

NYT záběry obdržel od vysoce postaveného diplomata v OSN, který si vzhledem k citlivosti obsahu přál zachovat anonymitu. Deník ověřil, že video vzniklo 23. března v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Pořízeno bylo patrně z předního sedadla jednoho z vozidel jedoucích v konvoji jasně označených sanitek a požárního vozu za svítání. Vůz zastaví, když narazí na vozidlo, které sjelo z cesty. Na místo byla předtím vyslána jedna sanitka ke zraněným civilistům, ale měla se dostat pod palbu. Ke krajnici poté zajedou další záchranáři.

Na záznamu záchranáři, z nichž nejméně dva mají uniformu, vystoupí z hasičského vozu a sanitky označené znakem Červeného půlměsíce a zamíří k sanitce, jež sjela z cesty. Následně je slyšet intenzivní střelba. Záběry se roztřesou a dál už je před kamerou jen tma. Nadále je ale zaznamenáván zvuk a střelba na záznamu pokračuje dalších pět minut.

Mluvčí Palestinského Červeného půlměsíce v rozhovoru v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu tvrdí, že muž, který video natočil, byl nalezen ve zmíněném hromadném hrobě s prostřelenou hlavou. Podle diplomata OSN jeho jméno dosud nebylo zveřejněno, protože má v Pásmu Gazy příbuzné, kteří mají strach z izraelské odvety.

Podíl.