Česko se připravuje na extrémní srážky. Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varují před vydatnými srážkami zejména na území Moravskoslezského a Zlínského kraje. Města i obce se na přívaly vody během chystaly během pondělka. Podle posledních dat by však úhrny srážek a vzestupy řek nemusely být tak vysoké.

V Beskydech může napršet podle výstrahy ČHMÚ až 180 litrů vody na metr čtverečný, v oblasti Jeseníků to pak může být o 50 litrů vody méně. Některé toky mohou v regionu překonat i třetí stupeň povodňové aktivity, zatím jsou ale v normálu.

Nejvíce vody by mělo vedle Beskyd spadnout také v okolí Českého Těšína. „Aktuální předpovědi jsou o dost mírnější než ty původní,“ informovala redaktorka ČT Barbora Ďulová. Déšť začal ve středu brzo ráno zesilovat, podle meteorologů právě v oblasti Beskyd. Ještě vydatnější přívaly vody se očekávají meteorologové po druhé hodině ráno, trvat by měly až do středečního večera.

„Podle meteorologů to teď na vydatnější povodně, respektive na to, že by měly řeky dosáhnout vyšších stupňů povodňové aktivity, nevypadá,“ dodala Ďulová. Podle webu ČHMÚ zatím žádný z toků nepřekročil první stupeň povodňové aktivity.

Podobně situaci komentoval v úterý večer meteorolog ČT Michal Žák. „Celkově se zatím dá říci, že se situace vyvíjí spíše příznivějším směrem ve smyslu, že by ty úhrny nemusely být tak vysoké,“ sdělil v úterý po osmé večer. „Srážkové úhrny, které by podle nejčerstvějších modelů měly spadnout do zítřejšího (středečního) večera, by se měly pohybovat mezi 70, 80 až 90 milimetry od současné chvíle,“ doplnil s tím, že lokálně to může být i o něco více.

Nejvíce vody dosud spadlo v Ostravě, zhruba 50 milimetrů srážek však ve městě žádné výraznější komplikace nezpůsobilo.

ČHMÚ vydal v úterý před polednem výstrahu před extrémními srážkami pro Moravskoslezský kraj, konkrétně pro Jablunkov, Třinec, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Frenštát pod Radhoštěm, ve Zlínském kraji pro Rožnov pod Radhoštěm a Vsetín. Platnost výstrahy je od úterního poledne až do 10. července.

Současně s tím platí pro Český Těšín, Jablunkov a Třinec extrémní stupeň povodňového nebezpečí, výstraha je v platnosti do odvolání. Vysoký stupeň nebezpečí vyhlásili meteorologové pro několik sousedních regionů.

Hasiči dosud evidují nižší desítky zásahů spojených s přívaly vody, kontrolovali také několik dětských táborů v oblastech, kde se předpokládají vyšší hladiny toků.

Situace ve Zlínském kraji

Rožnovská Bečva, která může být postižena nejvyšším stupněm povodňové aktivity, za posledních několik hodin podle redaktora ČT Jana Sádovského svou hladinu nezvýšila. V posledních hodinách se její průtok ve Valašském Meziříčí dokonce snížil o půl kubického metru, to se však může v příštích hodinách změnit. Obce mají pro případ velké vody připravené pytle s pískem, které budou v případě potřeby distribuovat občanům.

Možné problémy se zvýšením hladin ve Zlínském kraji mohou mít letní dětské tábory. Těch je podle Sádovského v regionu celkem sedmnáct se zhruba sedmi sty účastníky. Většina z táborů je však příměstská s pevnou základnou.

O preventivní evakuaci rozhodl pouze vedoucí tábora u Lukavce, místní části Fulneka na Novojičínsku. Dobrovolní hasiči z místa vpodvečer začali evakuovat 41 dětí a deset dospělých. Organizátory táborů a dalších letních aktivit na Vsetínsku upozorňuje na očekávaný vydatný déšť a možný vzestup hladin řek a potoků také Zlínský kraj.

Právě okolí Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku by měly v úterý a ve středu podle meteorologů zasáhnout extrémní srážky. Povodňové komise kraje i dotčených obcí s rozšířenou působností (ORP) jsou v pohotovosti, řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Na dotčeném území je podle něj na táborech zhruba sedm stovek lidí.

Srážky v Polsku

Extrémní srážky hrozí také v jižním a středním Polsku. Tamní úřady očekávají, že se v příštích dnech zvednou hladiny řek až k nejvyššímu stupni ohrožení. Týká se to hlavně regionů u českých a slovenských hranic.

„(Polská) armáda už vyslala do společnosti prostřednictvím médií nejrůznější vzkazy, fotografie, videa, jak se vojáci chystají s pomocí už preventivně a budou ji distribuovat,“ popsal zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos.

Povolány byly také záložní jednotky či jednotky teritoriální obrany.

Podíl.