Na Islandu se začala v úterý valit láva ze sopečné trhliny poblíž města Grindavík a ostrov zaznamenal řadu zemětřesení, z nichž nejsilnější mělo přes pět stupňů a pocítili jej i lidé v metropoli Reykjavíku. Úřady již v předstihu kvůli erupci evakuovaly 40 domů v Grindavíku i přilehlou turistickou atrakci – geotermální lázně Modrá laguna. Otřesy se podle dostupných zpráv obešly bez větších škod.

Záběry z webových kamer ukazují aktuální situaci v okolí erupce. „Trhlina je nyní dlouhá asi 500 metrů a dosáhla ochranné bariéry severně od Grindavíku,“ uvedl během dne islandský meteorologický úřad v prohlášení. „Trhlina se stále zvětšuje a nelze vyloučit, že se bude dále otevírat na jih,“ dodal úřad.

Pohyb magmatu začal v úterý ráno přibližně v 6:30 místního času (8:30 SELČ) a byl doprovázen intenzivními malými zemětřeseními na poloostrově Reykjanes, podobně jako při předchozích erupcích, uvedl meteorologický úřad.

V podvečer dosáhl dosud největší z otřesů síly 5,6 stupně a jeho ohnisko se nacházelo deset kilometrů pod povrchem, informovalo německé geofyzikální centrum GFZ. Islandská média uvádějí, že otřesy byly znát i v metropoli a dalších částech ostrova. Podle geologů nebyly přímo vyvolány erupcí, ale nepřímo s ní souvisely.

Grindavík byl z velké části evakuován už před rokem, kdy se sopka po 800 letech spánku probudila k životu. Úterní evakuace se neobešly bez problémů, když na pracovníky dohlížející na odchod obyvatel jeden z místních vytáhl střelnou zbraň. K žádnému zranění nedošlo a ministryně vnitra poté vyzvala Islanďany, aby výzvy k evakuaci uposlechli.

Ostrovní stát v severním Atlantiku, označovaný pro své četné ledovce a sopky jako země ledu a ohně, zaznamenal od roku 2021 jižně od Reykjavíku deset erupcí a dnešní výbuch magmatu je tak jedenáctou erupcí v této oblasti. 

Dosavadní erupce na poloostrově Reykjanes nezasáhly přímo hlavní město a nezpůsobily výrazné rozptýlení popela do stratosféry, letecká doprava tak nebyla narušena.

Podíl.